16. března 2018 8:22 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko v reakci na sankce USA rozšíří černou listinu Američanů

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy (ilustrační snímek) | foto: Reuters

MOSKVA/PRAHA V reakci na čtvrteční rozhodnutí Washingtonu rozšířit protiruské sankce rozšíří Rusko svůj černý seznam Američanů. Řekl to v pátek náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov. Americké ministerstvo financí ve čtvrtek přidalo 19 Rusů a pět firem na seznam subjektů, kterých se týkají sankce za údajné kybernetické útoky proti USA.

Rjabkov v pátek řekl, že reakce Moskvy bude reciproční, ale nevyloučil ani mimořádná opatření.

Zároveň prohlásil, že Rusko stále stojí o dialog se Spojenými státy. Ti v USA, kdo chtějí vztahy s Ruskem zničit prostřednictvím sankcí, si podle něj zahrávají s ohněm.

Rjabkov, jehož citovala agentura RIA Novosti, řekl, že odvetná opatření Ruské federace nejsou metodou Moskvy a že Rusko nechce uzavřít kanály dialogu s USA. „Děláme to jedině kvůli politické neústupnosti USA a jejich neochotě chápat realitu,“ prohlásil Rjabkov.

Americké sankce míří také proti ruské kontrarozvědce FSB a proti vojenské výzvědné službě GRU a šesti jejím pracovníkům. Ministerstvo financí USA ve zdůvodnění uvedlo, že hodlá pokračovat v tlaku na Rusko „vzhledem k jeho snahám destabilizovat Ukrajinu a vzhledem k okupaci Krymu“. 

Důvodem je také „rozšířená korupce a porušování lidských práv“ v Rusku. Moskva podle USA útočí od března 2016 na kriticky důležitou americkou infrastrukturu, na energetické, jaderné, vodárenské, obchodní a výrobní objekty. Vyšetřují se rovněž údajné pokusy Rusů ovlivnit americké prezidentské volby v roce 2016.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz