29. března 2018 19:18, aktualizováno  21:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Očekávaná odveta. Rusko vyhostí stejný počet diplomatů, jako kolik jich spojenci Británie vypověděli

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

MOSKVA Rusko v reakci na postup Británie a jejích spojenců v případě otravy bývalého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery vypoví stejný počet diplomatů, kolik jich dané státy vyhostily zpět do Ruska. Oznámil to ve čtvrtek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s tím, že Rusko také uzavře americký konzulát v Petrohradě a předvolává si amerického velvyslance v Moskvě.

„Opatření budou reciproční. Zahrnují vyhoštění stejného počtu diplomatů a odvolání našeho souhlasu s činností generálního konzulátu Spojených států v Petrohradě,“ citovala agentura Reuters Lavrova.

Z šedesáti amerických diplomatů, které Rusko označilo za nežádoucí osoby, jich je podle Interfaxu 58 z velvyslanectví v Moskvě a zbývající dva z generálního konzulátu v Jekatěrinburgu. Na odchod ze země mají čas do 5. dubna, uvedly ruské agentury. Zároveň informovaly, že konzulát v Petrohradě by měl ukončit provoz do dvou dní.

Spojené státy kvůli útoku v Británii vyhostily 60 ruských diplomatů a nařídily uzavření ruského konzulátu v Seattlu. Celkem bylo z téměř tří desítek zemí vypovězeno přes 150 ruských diplomatů. Česko vypovědělo tři ruské diplomaty, kterým dalo sedmidenní lhůtu na opuštění země. Z Lavrovova prohlášení vyplývá, že z Ruska bude muset do týdne odejít trojice českých diplomatů.

„Pokud jde o ostatní země, odpovíme zrcadlově,“ řekl podle TASS šéf ruské diplomacie. 

Krok Moskvy Američany nepřekvapil

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová ve čtvrtek uvedla, že vyhoštění diplomatů z Ruska a uzavření konzulátu v Petrohradě je známkou toho, že „Rusko nemá zájem o dialog“. Dodala, že krok Moskvy americkou diplomacii nepřekvapil. Podle ní ale nemá žádné opodstatnění.

Předvolaný americký velvyslanec v Rusku Jon Huntsman byl podle Lavrova varován, že pokud budou proti ruským diplomatickým misím v USA pokračovat nepřátelské kroky, odpoví Moskva vůči americkým zastoupením v Rusku stejně. Huntsman totiž hovořil o možnosti zmrazit ruský majetek v USA, což Rusko kritizovalo.

Rusko očekává otevřenou konverzaci se Západem

Londýn z útoku na Skripala obvinil Moskvu, ta to ale odmítá. Na úterý Rusko požaduje kvůli případu Skripala svolání mimořádné schůzky Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), uvedl Reuters. TASS i další agentury ale uvádějí, že schůzka má být už v pondělí 2. dubna.

„Abychom dosáhli normální konverzace a pravdy, formálně jsme navrhli krizové zasedání OPCW,“ řekl Lavrov. Dodal, že Rusko na zasedání hodlá položit otázky, které již vzneslo, ale na které dosud nedostalo ze Západu odpovědi. „Doufám, že naši západní partneři se nebudou bránit otevřené konverzaci. V opačném případě to bude další potvrzení toho, že všechno, co se děje, je nepřípustná provokace,“ uvedl šéf ruské diplomacie.

V reakci na otravu Skripala vypovědělo ruské diplomaty 29 zemí

Země: Počet vypovězených ruských diplomatů: Poznámka: Počet vypovězených diplomatů Ruskem 

USA 60 Z toho 46 z velvyslanectví ve Washingtonu, dva z newyorského generálního konzulátu a 12 členů stálé mise Ruska při OSN; uzavřen má být ruský konzulát v Seattlu. Rusko vypoví stejný počet amerických diplomatů, z toho 58 jich je na velvyslanectví v Moskvě. 60
Británie 23 Země EU. Británie oznámila vypovězení diplomatů už předminulý týden, Moskva následně odpověděla stejným způsobem. Británie rovněž uzavřela svůj konzulát v Petrohradě a ukončila činnost Britské rady v Rusku. 23
Ukrajina 13
NATO 7 Dalším třem Rusům aliance odmítá akreditaci nově udělit. Maximální počet členů ruské mise při NATO se tak sníží ze 30 na 20.
Francie 4 Země EU.
Kanada 4 Kanada kromě toho odmítla tři žádosti o akreditaci ruských diplomatů.
Německo 4 Země EU.
Polsko 4 Země EU.
Česko 3 Země EU.
Litva 3 Země EU. Kromě toho prohlásí 44 Rusů za nežádoucí osoby.
Moldavsko 3
Albánie 2
Austrálie 2
Dánsko 2 Země EU.
Itálie 2 Země EU.
Nizozemsko 2 Země EU.
Španělsko 2 Země EU.
Belgie 1 Země EU.
Černá Hora 1
Estonsko 1 Země EU.
Finsko 1 Země EU.
Gruzie 1
Chorvatsko 1 Země EU.
Irsko 1 Země EU.
Lotyšsko 1 Země EU. Kromě toho prohlásí za nežádoucí osobu jednoho dalšího ruského občana.
Maďarsko 1 Země EU.
Makedonie 1
Norsko 1
Rumunsko 1 Země EU.
Švédsko 1 Země EU.

, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!