Ruští analytici upozorňují, že Rusové byli ochotni vzdát se svých občanských svobod jen v případě, pokud se bude zvyšovat jejich životní úroveň. Nyní ale období ruského blahobytu končí. Kromě anarchistů a demokratů, kteří demonstrovali proti vládě vždy bez ohledu na materiální blaho i počasí, se teď do ulic začínají vydávat opět jako v devadesátých letech lidé kvůli nízkým důchodům, platům a úsporám požíraným inflací. A na protivládní pochody začíná chodit stále více lidí, zatímco na provládních akcích oslavujících premiéra Vladimira Putina a prezidenta Dmitrije Medveděva jich ubývá.
Ukázal to poslední víkend plný demonstrací přívrženců i odpůrců ruské vlády.
Především protivládních akcí přibylo. Ulicemi velkých měst pochodovali opoziční komunisté a automobilisté, kteří se stále nechtějí smířit se zvýšením cel na zahraniční vozy tak, že jejich dovoz je prakticky nemožný. Protestovali i anarchisté, důchodci a další odpůrci vlády.
Vládní strana „Jednotné Rusko“ se snažila svými masovými akcemi podle již vyzkoušeného scénáře neutralizovat protestní akce protivníků. Zatímco protesty proti politice kabinetu Vladimira Putina policie většinou tvrdě potlačila, s manifestanty, kteří Putinovi i prezidentovi Medveděvovi provolávali slávu, radostně spolupracovala.
Jednotné Rusko zklamalo
V sobotu opozice pochodovala Moskvou bez povolení a s hesly „Rusko bez Putina“. Policie mládež kritizující premiéra rozehnala a čtyři desítky aktivistů zadržela.
V neděli ale moskevská radnice povolila vzpomínkovou akci na zavražděného advokáta Stanislava Markelova a novinářku Anastasii Baburovou, ale i protestní shromáždění automobilistů, kteří nesouhlasí s tím, aby se ruské automobilky držely nad vodou zvyšováním cel na zahraniční vozy. S transparenty typu „Ruský VAZ je životu nebezpečný“ (VAZ je ruská automobilka) vyšli řidiči po boku komunistů do ulic i na Dálném východě. Vládnoucí strana Jednotné Rusko odpověděla ve velkých městech mítinky s hesly jako: „Lid je s tebou: Medveděve!“ nebo „Putine, společně zvítězíme“. Jednotné Rusko demonstrovalo i v Čitě při minus 25 stupních, zato v Tomsku ani „láska k Putinovi“ nedokázala občany vyhnat do chladných ulic.
V hornickém Kuzbasu se o víkendu uskutečnilo padesát provládních demonstrací, ale ty připomínaly spíš pouliční diskusní kluby, neboť každé se účastnilo pár lidí. „Celoruské akce, která zachvátí centra všech federálních okruhů, se zúčastní nejméně sto tisíc lidí,“ prohlašovalo vedení „Jednotného Ruska“ v pátek. Slib ale nesplnilo.
Rusko v ulicích
MOSKVA/PRAHA -
Ekonomická krize začíná měnit situaci v Rusku, kde přestávají fungovat dosavadní mocenské postupy. Zhoršující se ekonomická situace a především rostoucí nezaměstnanost končí éru nepsané dohody občanů s Kremlem o klidu v ulicích.
Posuzovatel/ka – validace žádostí k registraci léčivých přípravků
Státní ústav pro kontrolu léčiv
Praha