Pátek 24. března 2023, svátek má Gabriel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bombardoval jsem Bachmut, tvrdí Prigožin. Vyzval Zelenského k leteckému duelu

Svět

  15:11
Šéf ruské žoldnéřské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin zveřejnil video, které ho údajně zachycuje, jak letí ve stíhačce od ukrajinského Bachmutu. „Putinův šéfkuchař“ tvrdí, že město bombardoval. O Bachmut se nyní vedou jedny z nejostřejších bojů války. Prigožin zároveň vyzval ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k vzdušnému souboji.

„Přistáváme, bombardovali jsme Bachmut,“ říká šéf vagnerovců triumfálně ve videu. To ho ukazuje v letadle, s helmou a maskou pilota. Záběry zveřejnila v pondělí Prigožinova tisková služba. Uvádí, že byly pořízeny v letounu Su-24.

„Zítra poletím v MIGu-29,“ říká dále Prigožin. „Pokud po tom toužíte, potkejme se ve vzduchu,“ vyzval ukrajinského prezidenta. „Pokud vyhrajete, vezmete si Arťomovsk (ruský název pro Bachmut). Pokud ne, my postoupíme až k Dněpru,“ dodal.

Podle agentury Reuters je video ze stíhačky posledním z řady Prigožinových vyjádření, jejichž prostřednictvím se pokouší prezentovat sám sebe a své žoldáky jako ústřední aktéry ruských vojenských operací. Média si dlouhodobě všímají, že Prigožin se snaží etablovat jako nejschopnější velitel v ruském válečném soukolí, aby učinil dojem na Vladimira Putina a odstavil na druhou kolej své soupeře na mocenské šachovnici.

Prigožinových ambicí a specifického způsobu vystupování si všímají i ruští vojenští blogeři. Institut pro studium války (ISW) cituje jednoho z nich, který tvrdí, že šéf vagnerovců se stává jedním z hlavních hráčů v ruském informačním prostoru tím, že dovedně využívá „chybějící kreativitu“ tradičních vojenských představitelů. Bloger soudí, že Prigožin má prakticky větší politický vliv než ruský ministr obrany Sergej Šojgu.

Šéf vagnerovců ruské vojenské vedení opakovaně ostře kritizoval za ponižující vojenské porážky. Nepřátelství je vzájemné. Podle ukrajinské vojenské rozvědky se nový velitel ruské armády na Ukrajině, náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov, snaží „neutralizovat“ Prigožina tím, že nahrazuje vyčerpané vagnerovce u Bachmutu pravidelnými ruskými silami.

Prigožin by rád získal Bachmut, aby mohl prohlásit, že vítězství je dílem vagnerovců. O město se už několik měsíců vedou nejprudší boje. Kvůli vysokým ztrátám vagnerovců, kteří podle ukrajinských vojáků jako vlny oživlých mrtvých útočí na ukrajinské pozice, si Bachmut získal přezdívku mlýnek na maso.

Ukrajinci připouštějí, že zapojení ruské regulérní armády jim dělá těžkou hlavu. Jednotky jsou podle ukrajinského důstojníka Denyse Jaroslavského dobře vycvičeny a počínají si naprosto profesionálně. „Úplně jako my,“ říká. Je podle něho třeba přiznat, že protivník se poučil z dřívějších chyb.

„Nepřítel město částečně obsadil – průmyslovou zónu a čtvrť soukromých domů až po řeku. Skutečně se mu daří prorážet na nevelkých úsecích fronty a přibližovat se k našim pozicím. Město je nyní ustavičně a systematicky ostřelováno z minometů,“ připustil. Ukrajinské síly však město stále drží.

Autor:

Mohlo by vás zajímat