Pondělí 30. ledna 2023, svátek má Robin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Kreml chce získat od Íránu balistické rakety, nabízí mnohé, hlásí Britové

Ruský prezident Vladimir Putin (9. prosince 2022) foto: Reuters

Rusko se od Íránu snaží získat další zbraně, uvádí britská rozvědka. Kreml Teheránu na oplátku nabízí bezprecedentně rozsáhlou vojenskou i technickou podporu, která by pro Írán znamenala posílení obranných složek. Ruský prezident Vladimir Putin se snaží Ukrajinu v očích západních stoupenců očernit, uvádí analýza amerického Institutu pro studium války (ISW).
  8:44aktualizováno  10:09

„Rusko se nyní od Íránu snaží získat další zbraně, včetně stovek balistických raket,“ sdělila ambasadorka britské rozvědky Barbara Woodwardová.

Írán podle ní od srpna dodal stovky bezpilotních letounů Rusku, které je použilo k „bombardování civilistů a nezákonnému útočení na civilní infrastrukturu“ na Ukrajině.

„Na oplátku Rusko nabízí Íránu rozsáhlou vojenskou a technickou podporu. Obáváme se, že Rusko má v úmyslu poskytnout Íránu pokročilejší vojenské vybavení, což Íránu umožní posílit jeho zbraňový potenciál,“ dodala.

Woodwardová sdělila, že Británie je toho názoru, že Moskva se snaží získat zbraně i od Severní Koreji a dalších států, na které byly uvaleny sankce, protože jejich vlastní zásoby munice se citelně zmenšují. Írán ani Severní Korea na výroky nereagovaly.

Ruský velvyslanec v OSN Vasilij Nebenzia v pátek Radě bezpečnosti řekl, že Moskva již několikrát obvinění, že Rusko přijímá vojenské dodávky z Íránu, vyvrátila.

„Vojensko-průmyslový komplex v Rusku může fungovat naprosto bez problémů a nepotřebuje ničí pomoc, zatímco ukrajinský vojenský průmysl v podstatě neexistuje a pomáhá mu Západ,“ sdělil Nebezia.

1. listopadu 2022

Woodwardová vystoupila před pátečním zasedáním Rady bezpečnosti, které si vyžádalo Rusko, k otázce zbraní, které podle Ruska „padají do rukou banditů a teroristů“ jinde v Evropě, na Blízkém východě a v Africe.

Írán minulý měsíc přiznal, že Moskvě dodal bezpilotní letouny, ale uvedl, že byly odeslány před válkou na Ukrajině. Rusko popřelo, že by jeho síly použily íránské drony k útoku na Ukrajinu.

Spojené státy ve středu uvedly, že zaznamenaly pokračující poskytování íránských bezpilotních letounů Rusku. Washington však důkazy o tom, že by Írán předal Rusku balistické rakety k použití proti Ukrajině, nenašel.

„Organizace spojených národů aktuálně prověřuje dostupné informace o obviněních, že Írán dodával Rusku bezpilotní letouny,“ uvedl generální tajemník OSN Antonio Guterres ve zprávě pro Radu bezpečnosti na začátku tohoto týdne, kdy čelil tlaku Západu, aby na Ukrajinu vyslal odborníky, kteří by zkontrolovali sestřelené bezpilotní letouny.

Británie, Francie, Německo, Spojené státy a Ukrajina tvrdí, že dodávky dronů íránské výroby do Ruska porušují rezoluci Rady bezpečnosti OSN z roku 2015, která zakotvuje dohodu o íránském jaderném programu. Rusko však tvrdí, že Guterresův mandát mu nedává pravomoc k vyslání expertů OSN na Ukrajinu.

Guterres v nejnovější zprávě uvedl, že převod bezpilotních letounů nebo balistických raket - s doletem větším než 300 kilometrů - z Íránu do jiné země by vyžadoval předchozí souhlas Rady bezpečnosti.

Rusové ostřelovali Nikopol a Marhanec

Ukrajina za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky poblíž 13 obcí na východě země, informoval v sobotu ráno ukrajinský generální štáb. Ruská armáda odpálila za uplynulý den pět raket, podnikla 20 náletů a rovněž 80 útoků ze salvových raketometů.

Ukrajinské síly pak zasáhly čtyři ruské kontrolní body a pět oblastí, ve kterých se nacházely ruské jednotky, zbraně a vojenské vybavení, dodala ukrajinská armáda.

„Dohoda o příměří, ke které by došlo v brzké době a která by umožnila, aby si ruské síly mohly přes zimu odpočinout a přeskupit se, je však krajně nepravděpodobná,“ napsal americký Institut pro studium války (ISW), podle kterého se šéf Kremlu snaží vykreslit Kyjev jako neochotný ke kompromisu nebo i vůbec k tomu zapojit se do vážných jednání.

Vyjednávání o příměří vyžaduje čas a pozice Ukrajiny a Ruska jsou velmi vzdálené. Je nemožné si představit, že by takové příměří bylo odsouhlaseno v příštích měsících, dodal ISW.

Na jihu Ukrajiny v noci na dnešek Rusové útočili i pomocí íránských dronů. Deset bezpilotních letounů typu Šáhed-136, které Moskva používá k útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu a další civilní cíle, se podařilo sestřelit nad Chersonskou, Mykolajivskou a Oděskou oblastí, napsalo ukrajinské letectvo na Facebooku.

Intenzivní ostřelování zažila i města Nikopol a Marhanec. Podle šéfa Dněpropetrovské oblasti Valentyna Rezničenka utrpěli zranění čtyři starší lidé. Dva byli ošetřeni na místě, dva byli odvezeni do nemocnice. V Nikopolu bylo poškozeno 11 rezidenčních budov.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat