Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Rusko hlásí po ukrajinských útocích v Belgorodské oblasti několik zraněných

Svět

  7:03aktualizováno  10:26
Smrt starší ženy, zranění čtyř lidí a poškození řady domů způsobily ukrajinské vzdušné útoky na Belgorodskou oblast na jihozápadě Ruska, uvedl místní gubernátor Vjačeslav Gladkov. Portál Ukrajinska pravda mezitím informoval o sedmi zabitých a 49 zraněných Ukrajincích v uplynulém dni při ruských útocích v Doněcké oblasti.

Ruské ministerstvo obrany podle ruskojazyčného webu stanice BBC sdělilo, že jeho protivzdušné síly v noci zničily celkem 30 ukrajinských dronů, z toho 29 nad Belgorodskou a jeden nad Voroněžskou oblastí.

Ruské úřady také ráno informovaly o ukrajinském ostřelování Kurské oblasti, konkrétně města Sudža, kde utrpěla zranění jedna žena. Dalšího místního hospitalizovali po útoku se srdečním záchvatem, píše BBC s odkazem na oblastního gubernátora Alexeje Smirnova.

Ukrajinci hlásí ruské údery na své území prakticky denně. Dnes ukrajinské letectvo ani jeho velitel Mykola Oleščuk na platformě Telegram o ruském vzdušném úderu na Ukrajinu neinformovali, jak činí obvykle ráno nebo dopoledne, kdy hlásí počty střel či dronů vypálených na zemi a bilanci sestřelených zbraní za noc.

Ukrajinska pravda nicméně píše, že ruské útočné drony napadly ráno město Nikopol a Marhaneckou hromadu, což je ukrajinské označení pro správní jednotku zahrnující například město a přilehlé vesnice. Obě místa se nacházejí v Dněpropetrovské oblasti poblíž frontové linie. Podle oblastního šéfa Serhyje Lysaka drony způsobily škody na infrastruktuře a zničily auto, nejsou ale hlášení žádní zranění.

Ukrajinska pravda dále uvádí, že za uplynulý den zemřelo ve východoukrajinské Doněcké oblasti sedm civilistů a dalších 49 jich bylo zraněno kvůli ruským útokům. Doněckou oblastí prochází frontová linie. Dosud poslední civilní oběti tam jsou hlášeny z měst Slovjansk, Kurachove a Toreck.

Tvrzení válčících stran nelze nezávisle ověřit. Agentura Reuters poznamenala, že obě strany popírají, že by se zaměřovaly na civilisty. Ukrajina, která se už třetím rokem brání rozsáhlé ruské vojenské agresi, podle agentury uvádí, že útočí na ruskou vojenskou, dopravní a energetickou infrastrukturu s cílem podkopat ruské válečné úsilí a také jako reakci na nekončící ruské vzdušné útoky na ukrajinskou infrastrukturu.

Autoři: ,