Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ruské hranice střeží branci. Jsou na našem území, odbyly úřady jejich matky

Odvedenci stojí ve formaci na shromaždišti před odchodem do armády v Simferopolu na anektovaném Krymu. (25. dubna 2023) foto: Profimedia.cz

Ruská armáda posílá do Belgorodské oblasti na hranicích s Ukrajinou brance povolané k povinné roční vojenské službě. Ačkoli technicky vzato se mladíci nacházejí mimo konfliktní zónu, jak káže ruská legislativa, ve skutečnosti místo výcviku tráví čas kopáním zákopů a ukrýváním se před střelbou. Uvádí to ruský portál 7x7, jenž mluvil s matkami odvedenců.
  19:50

Moskva brance na hranice posílá od září, a to navzdory slibům prezidenta Vladimira Putina, že mladíci odvedení na vojnu se „zvláštní operace“ nezúčastní. „Naše děti jsou první obrannou linií na hranicích, dokonce vidí na ukrajinské muže,“ řekla 7x7 matka jednoho z odvedenců. Podobně jako další, kteří s portálem promluvili, si přála zůstat v anonymitě.

Ruští mladíci na hranicích žijí v zemljankách, nosí neprané uniformy a zastávají práci pohraniční stráže. Oficiální pohraničníci a ruská Národní garda jsou údajně rozmístěni až za nimi. Rusové z pohraničí v okolí Belgorodu od začátku invaze pálí na ukrajinské území a ukrajinští obránci jim palbu opětují.

„Naši synové před pohraničníky stojí jako terče,“ popsala matka dalšího brance. „Dospělí muži, kteří dostávají adekvátní plat a kteří se rozhodli jít do pohraniční služby z vlastní vůle, stojí za našimi nevycvičenými chlapci. Ti dostávají jen 2 300 rublů (639 korun) měsíčně,“ dodala žena.

Brancům se v Belgorodské oblasti podle jejich rodičů nedostává náležitého výcviku. „Za několik měsíců je vzali na střelnici asi dvakrát nebo třikrát, přestože jejich nadřízení hlásí lekce střelby jednou týdně,“ uvedla matka, jež se představila křestním jménem Marina. Branci jsou navíc podle ní přidělování na práce, které neodpovídají jejich vzdělání.

Belgorodská oblast se v pondělí stala dějištěm ozbrojených střetů, které podle ruských úřadů vyvolal vpád ukrajinských „sabotážních skupin“. Podle Kyjeva do oblasti pronikly oddíly ruských dobrovolníků, konkrétně mělo jít o členy Legie Svoboda Rusku a Ruského dobrovolnického sboru, jenž od loňského léta bojuje jako součást ukrajinských ozbrojených sil.

Na internetu se mimo jiné objevilo video zničeného hraničního přechodu Grajvoron. Prokremelský bloger Alexandr Kots poté s odkazem na své zdroje na Telegramu napsal, že tento přechod střežili právě branci.

O úmrtích branců ruské úřady mlčí

„V podstatě hned po odvodu je poslali do zákopů u hranic. Žijí v zemljankách s hlínou na podlaze, vodu na mytí vůbec nemají,“ podotkla Marina. Podle ní odvedencům kromě výcviku chybí také základní vybavení a jídlo, takže musí spoléhat na pomoc ruských dobrovolníků.

Podle 7x7 v posledních měsících v Belgorodské oblasti při ostřelování zemřelo nejméně sedm branců. Tři z nich přišli o život 16. ledna při útoku na kontrolní stanoviště Šebekino. Ruští úředníci, v čele s gubernátorem Vjačeslavem Gladkovem, o úmrtích oficiálně neinformovali.

Odvody

Povinná vojenská služba se v Rusku vztahuje na zdravé muže ve věku 18 až 27 let. Loni na podzim prezident Putin stanovil cíl povolat 120 tisíc lidí. Při letošních jarních odvodech má být od 1. dubna do 15. července povoláno 147 tisíc Rusů.

Kreml tvrdí, že armáda brance nepošle na Ukrajinu ani na okupovaná ukrajinská území. Branci nemohou být podle ruských zákonů nasazeni mimo Rusko.

Matky branců nasazených u hranic s Ukrajinou podaly hromadné stížnosti na ruskou generální prokuraturu, ruské ministerstvo obrany i další úřady. Uspořádaly i několik protestů před vládními budovami. Ruští úředníci ale odpovědi stroze: nestalo se nic nezákonného, vaši synové jsou umístěni na území Ruska a války se nikterak neúčastní.

Ženy, které se snažily na situaci dále upozornit, se ocitly pod tlakem státu. Ten například zahájil vyšetřování Rady matek a manželek vojáků, neboť se údajně dopustila šíření dezinformací. Velitelé měli rovněž pohrozili odvetnými opatřeními proti brancům, jejichž matky veřejně promluví.

Rodiče odvedenců se rovněž obávají, že jejich synové by mohli skončit přímo na ukrajinské frontě, v okupované Doněcké, Luhanské, Záporožské nebo Chersonské oblasti. Ty Kreml po zářijovém hlasování, považuje za své území. Většina světa platnost těchto plebiscitů neuznala.

Autor:

Velvyslanectví Thajského království
Political, Cultural and Economic Affairs Assistant

Velvyslanectví Thajského království
Praha
nabízený plat: 34 310 - 39 458 Kč