Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusové přemýšlejí, jak zničit ukrajinskou infrastrukturu bez přesných raket. „Přesedlali“ na letectvo

ilustrační snímek foto: AP

Ruská ofenziva na Ukrajině se změnila. Moskva už nemá dostatečné zásoby vysoce přesných raketových zbraní. Využívá proto mnohem víc letectvo, aby podpořila pozemní jednotky. V pravidelné ranní zprávě o situaci na bojišti to ve středu uvedl ukrajinský generální štáb. Pokračují ruské dělostřelecké útoky na město Severodoněck a Lysyčansk na severu Luhanské oblasti.
  11:13

„Vzhledem k nedostatečným zásobám vysoce přesných raketových zbraní hledá nepřítel jiné způsoby, jak zničit kritická a vojenská zařízení na území Ukrajiny,“ uvádí ukrajinská armáda.

Běloruské vojsko v oblasti Volyně a Polesí pak dále plní úkoly k posílení svých sil na hranicích s Ukrajinou. „Hrozba raketových a bombových útoků na civilní a vojenskou infrastrukturu z území Běloruské republiky přetrvává,“ varovalo ukrajinské velení.

Na severu Ukrajiny ruské jednotky posilují své pozice u hranic. Pokračuje také dělostřelecké a minometné ostřelování ukrajinských jednotek a civilní infrastruktury v Sumské oblasti z území Ruska. U Charkova se ruské jednotky soustředí na udržení pozic a opět ostřelovaly město Rubižne.

Ruští vojáci kontrolují každého, kdo ještě ve zničeném Mariupolu na Ukrajině zůstal. (12. června 2022)

Podle agentury Reuters se Rusko snaží obklíčit ukrajinské jednotky v sousedících městech Severodoněck a Lysyčansk na východní frontě. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj k tomu řekl, že se Rusové snaží zničit Donbas.

„Naprosto nelidským způsobem ostřelují Avdijivku,“ uvedl také ukrajinský poslanec Musa Magomedov s odkazem na město, které se nachází v části Doněcké oblasti dosud kontrolované Ukrajinci.

„Zabíjejí civilisty a ničí město, které jsme s takovou láskou postavili,“ dodal. Podle gubernátora Pavla Kyrylenka ruské síly převzaly kontrolu na třemi městy v Doněcké oblasti.

Naproti tomu v oblastech, které už jsou znovu pod správou Ukrajiny, se znovu vracejí k předválečnému životu. V Charkově se tak znovu rozjelo metro, ve kterém se celé měsíce lidé skrývali před bombardováním.

„Všichni se strašně bojí, protože ostřelování pořád probíhá,“ popsala Natalija Lopanská, která v metru žila většinu války. V úterý však charkovské úřady požádaly stovky lidí, které tam stále přebývaly, aby uvolnily cestu.

Generální tajemník ruské Bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev prohlásil, že Rusko bude bojovat s „nacismem“ tak dlouho, dokud ho úplně nevyhladí. Ministr obrany Sergej Šojgu pak pomalý postup ruské armády vysvětloval „ohledy na civilisty“. Zelenskyj jeho slova odmítl jako „absolutně nereálná“.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat