Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusové vytáhli trumf. Sebevražedný zabiják Lancet přelstí i americký HIMARS

Ruský bezpilotní letoun ZALA Lancet | foto: Profimedia.cz

Premium
Bezpilotní letoun Lancet je ruskou odpovědí na americký kamikaze dron Switchblade. Díky umělé inteligenci se umí částečně rozhodovat sám a vyhne se protivzdušné obraně.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Nejméně jednoho mrtvého a sedm zraněných si vyžádalo úterní ostřelování Kramatorsku na východě Ukrajiny ruskými raketami. Podle gubernátora Charkovské oblasti Oleha Syněhubova ruská palba zabila mimo jiné 55letou civilistku ve městě Vovčansk daleko za frontovou linií. V Kramatorsku ruské ostřelování také poškodilo devět vícepodlažních domů, mateřskou školku, bankovní pobočku a dva osobní automobily.

„Stát, který je vtělením zla, pokračuje v boji proti civilnímu obyvatelstvu, ničí lidské životy a nezanechává po sobě nic lidského,“ zareagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Za každý útok, za každou ztrátu nevinných životů musí následovat spravedlivý rozsudek, který podle zákona potrestá vraždu. Tak se také určitě stane,“ dodal.

Ukrajina ztrácí zkušené vojáky. Rusku chybí munice, Kadyrovovi přízeň Kremlu

Ruské bombardéry Su-24 útočily také u Oděsy na jihu Ukrajiny. Ukrajinské velitelství Jih sice tvrdí, že všechny čtyři rakety, odpálené z letadel a určené k ničení radiolokátorů, se podařilo sestřelit. Ale střepiny a tlaková vlna poškodily mateřskou školku a několik soukromých domů na pobřeží. Vše se naštěstí obešlo bez zranění, napsal server RBK-Ukrajina.

K ostřelování měst Rusové s oblibou používají také bezpilotní prostředky, zejména íránské drony Šáhid. Bezpečnostní expert Lukáš Visingr je pro Lidovky.cz jež před časem označil za „střely s plochou dráhou letu pro chudé“.

Rusové ovšem disponují také jinými, pokročilejšími drony. Jejich kamikaze dron Lancet byl sice dosud ve stínu známějšího Šáhidu, nyní si však na bojišti vydobyl značný respekt.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se

Mohlo by vás zajímat