Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Poprvé jsme na Ukrajině použili obří pumu FAB-3000, pochlubili se Rusové

Svět

  18:24
Rusko poprvé ve válce na Ukrajině použilo obří klouzavou bombu FAB-3000 o hmotnosti přes 3 000 kilogramů, vybavenou modulem pro navádění a výsuvnými křídly. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na zdroje v armádních kruzích.

Ruské vzdušné síly „poprvé použily FAB-3000 s modulem UMPK. Útok byl proveden proti místu využívanému nepřátelskými jednotkami v obci Lypci v Charkovské oblasti,“ píše TASS.

Ruskojazyčný servis BBC napsal, že záběry z útoku zveřejnil telegramový kanál Fighterbomber, který má blízko k ruským vojenským kruhům. Na svém účtu na sociální síti X je sdílel Rob Lee, analytik amerického Institutu pro výzkum zahraniční politiky (FPRI).

Pohřeb vůdce Organizace ukrajinských nacionalistů Mykoly Kochanivského v Kyjevě (16. července 2024)

Bomba dvoupatrovou budovu, která podle všeho byla cílem útoku, přímo nezasáhla, dopadla však v její bezprostřední blízkosti a následný výbuch ji významně poškodil.

Podle západních analytiků Rusko ve válce na Ukrajině aktivně používá staré letecké bomby vybavené moderními řídicími moduly. Taková taktika vede nejen k ničení ukrajinských pozic, ale i k praktické zkáze zástavby v okolí. Například při postupu ruských vojsk na Vovčansk v Charkovské oblasti byla zničena většina domů ve městě, připomíná BBC.

Ukrajinský portál TSN před několika dny o obci Lypci napsal, že je to „Bachmut po charkovsku“. Bachmut ve východukrajinské Doněcké oblasti ruská armáda při dobývání mezi srpnem 2022 a lednem 2023 zničila, některé čtvrti zmizely úplně. Ruské jednotky město ovládly loni v květnu.

Autoři: ,