Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruské síly v noci ostřelovaly Mykolajiv, Ukrajinci postupují u Bachmutu

Svět

  8:50aktualizováno  12:09
Tři lidé utrpěli v sobotu v časných ranních hodinách zranění při ruském ostřelování města Mykolajiv na jihu Ukrajiny. Nad velkou částí Ukrajiny včetně Kyjeva, byl v noci na sobotu znovu vyhlášen letecký poplach. Ukrajinská armáda zaznamenala úspěchy v protiútocích proti ruským silám severozápadně od města Bachmut.

Leteckou pohotovost začaly kolem 1:10 místního času (0:10 SELČ) nejprve vyhlašovat regiony na jihu a východě Ukrajiny, zhruba o hodinu později pak i Kyjev a jeho okolí. Tam Rusko útočilo bezpilotními letouny, proti nimž zasahovala protiletecká obrana.

Starosta Mykolajivu uvedl, že ruský útok mířil na místní továrnu, která začala hořet, stejně jako tři byty v přilehlém pětipatrovém obytném domě. Jeden ze zraněných civilistů byl převezen do nemocnice, další dva byli ošetřeni na místě.

Město útokům dronů a raket čelilo již dříve. Například v listopadu loňského roku, kdy v jeden den přilétlo více než 50 střel s řadou ničivých následků, ale i obětech na lidských životech.

Putinův mluvčí Dmitrij Peskov ve středu v rozhovoru prohlásil, že Rusko jedná na Ukrajině pomalu, protože tam nevede válku, ale speciální vojenskou operaci.

Tvrdil také, že Rusko chrání města a lidské životy. Z Ukrajiny ale denně přicházejí zprávy o škodách ve městech a zemřelých nebo zraněných lidech ruskými útoky.

Ukrajinské úspěchy u Bachmutu

Ukrajinská armáda zaznamenala úspěchy v protiútocích proti ruským silám severozápadně od města Bachmut, o který se v posledních týdnech vedou největší boje. Ve své pravidelné zprávě to v sobotu napsal americký Institut pro studium války (ISW).

Odkázal přitom na videozáběry z pátku, které ukazují ruské vojáky prchající před ukrajinskou dělostřeleckou palbou na jižním břehu Berchivské nádrže asi čtyři kilometry severozápadně od Bachmutu.

„Tyto záběry potvrzují tvrzení řady ruských blogerů, podle nichž ukrajinské síly postoupily severozápadně od Bachmutu v oblasti mezi Bohdanivkou a Berchivkou,“ píše ve shrnutí Institut pro studium války. Videonahrávka zachycující ústup ruských vojáků byla podle ISW ověřena pomocí geolokace.

Britská vojenská rozvědka uvedla, že jižně od Bachmutu postoupily ukrajinské síly za poslední čtyři dny nejméně o kilometr. Tamní ústup ruských vojáků podle dnešní zprávy rozvědky odráží „kritický nedostatek důvěryhodných bojových jednotek“ na ruské straně.

„Části ruské 72. samostatné motostřelecké brigády se v posledních čtyřech dnech pravděpodobně ve špatném stavu stáhly ze svých pozic na jižním křídle operací v oblasti Bachmutu,“ uvedlo britské ministerstvo obrany. Území, které ukrajinské síly dobyly zpět, označilo za takticky významnou.

Náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová v pátek uvedla, že ukrajinská armáda postoupila u Bachmutu o dva kilometry. Maljarová také prohlásila, že ukrajinské síly postupují v Bachmutu ve dvou směrech. „Naše jednotky postupně postupují ve dvou směrech na předměstí Bachmutu...nicméně situace v samotném městě je mnohem komplikovanější,“ napsala na telegramu. „Díky zdatnému plánování našeho velení a odvaze našich vojáků není nepřítel schopen převzít kontrolu nad městem,“ dodala.

Šéf žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v pátek prohlásil, že jeho bojovníci kontrolují 95 procent Bachmutu a pokračují v útocích s cílem město kompletně dobýt. Zopakoval zároveň své dřívější tvrzení, že jednotky pravidelné ruské armády utíkají z pozic na křídlech bachmutské fronty a ruská obrana se tam podle něj hroutí.

„Nepřítel nepřetržitě útočil na město Bachmut a neúspěšně se snažil postupovat směrem k vesnicím Vasylivka, Grygorivka a Stupočky. Boje o Marjinku pokračovaly přímo ve městě Marjinka a jeho bezprostředním okolí,“ sdělil ukrajinský generální štáb.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!