Informaci přinesl jako první telegramový kanál s názvem Špionážní složka, který má podle listu Kyiv Post napojení na ukrajinskou zpravodajskou službu. Zpráva hovoří o ruském leteckém poručíkovi s příjmením Gavričenko a volacím znakem „Gavr“, jenž na konci září dostal povolení odjet s rodinou na dovolenou do Dubaje.
Gavričenko se údajně rozhodl dezertovat kvůli tomu, že on ani jeho příbuzní nesouhlasí s válkou na Ukrajině, a proto, že se blížilo jeho zařazení do bojové služby. Špionážní složka uvádí, že americké ambasádě v SAE nabídl spolupráci výměnou za bezpečí pro sebe a svou rodinu. Zprávu nelze nezávisle ověřit. Americká vláda ji nekomentovala.
Gavričenko se podle Špionážní složky inspiroval svým spolužákem z výcviku na letecké základně Ivanovo Antonem Vasiljevem, jenž se před vypuknutím invaze na Ukrajinu přestěhoval do amerického Los Angeles. Vasiljev s Gavričenkem údajně zůstal v kontaktu a k jeho dezerci přispěl.
Špionážní složka uvádí, že případ nyní řeší ruská FSB, která vyslýchá jeho spolubojovníky a prohlíží jejich mobilní telefony a osobní věci.
Na zprávu o zběhnutí ruského pilota v pondělí zareagoval poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Geraščenko. „Existují informace, že to ruské bezpečnostní služby velmi znepokojilo a nyní uvažují o uzavření hranic pro ruské piloty a důstojníky obecně, stejně jako pro jejich rodiny,“ napsal.
Informace o dezerci letce přichází nedlouho poté, co na Ukrajinu začátkem září odletěl ruský pilot Maxim Kuzminov, a to rovnou s nejnovější verzí vojenského transportního vrtulníku Mi-8.
Osmadvacetiletý Kuzminov čin plánoval několik týdnů a po celou dobu byl v kontaktu s ukrajinskou armádní rozvědkou. Po přistání letounu na ukrajinském území přišli o život dva Kuzminovovi kolegové, kteří o plánovaném útěku nevěděli a pokusili se vyhnout dopadení. Vrtulník Mi-8 rozšíří řady ukrajinského letectva a bude bojovat proti agresorům.
Kuzminov dostane za odměnu jedenáct milionů korun a azyl pro sebe i svou rodinu, která odcestovala na Ukrajinu ještě před jeho zběhnutím. Kuzminov svůj příběh později popsal na kameru médiím a vybídl další ruské piloty a vojáky k následování jeho příkladu.
Prvním ruským letcem, který po zahájení invaze na Ukrajinu zběhl, je zřejmě poručík Dmitrij Mišov. Šestadvacetiletý navigátor v červnu vstoupil do Litvy a požádal o politický azyl, přičemž úřadům sdělil, že nesouhlasí s válkou a nechce být zodpovědný za zabíjení nebo zranění Ukrajinců.
Zběhům na základě ruského zákona hrozí za vlastizradu až doživotí za mřížemi. Někteří ruští poslanci v posledních měsících lobbují za to, aby Rusko vlastizradu odplácelo jako za časů SSSR trestem smrti.