Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Americký novinář zůstane v ruském vězení. Šlichty mu připomněly matčiny snídaně

Svět

  13:40aktualizováno  19:37
Americký novinář Evan Gershkovich, jenž v Rusku čelí obvinění ze špionáže, zůstane ve vězení. Soud mu zamítl odvolání proti jeho vazebnímu stíhání. Bylo to poprvé od jeho zadržení na konci března, co ho média mohla vidět. Reportér v dopise rodině vzpomínal mimo jiné na snídaně své matky, na něž si ve vězení vzpomněl.

Soud zamítl žádost Gershkovichova právního týmu, aby byl propuštěn do domácího vězení na kauci ve výši 50 milionů rublů (asi 13 milionů korun), uvedla jeho právní zástupkyně. Gershkovich byl v soudní síni v prosklené kleci vyhrazené pro obžalované. Mlčky sledoval novináře, kteří ho přišli natáčet či fotografovat. Komunikovat s Gershkovichem totiž média v soudní síni nesměla.

Žurnalistu zadržela v Jekatěrinburgu na Urale na konci března ruská tajná služba FSB. Tvrdí, že ho chytila při pokusu získat tajné informace, shromažďoval podle ní data o vojensko-průmyslovém odvětví v Rusku. Minulý týden ho ruští vyšetřovatelé obvinili ze špionáže.

Krátce po zadržení ho bezpečnostní složky odvezly do moskevské vazební věznice Lefortovo a soud nařídil, aby zůstal ve vazbě nejméně do 29. května. V Lefortovu, nechvalně proslulé věznici, která za komunismu spadala pod tajnou službu KGB, jsou drženi lidé podezřelí ze špionáže a dalších závažných trestných činů, připomíná agentura Reuters.

Americká velvyslankyně v Rusku Lynne Tracyová v pondělí uvedla, že Spojené státy k němu v pondělí poprvé od jeho zadržení získaly konzulární přístup a ona ho mohla navštívit. „Cítí se dobře a drží se,“ napsala na Telegramu.

Jednatřicetiletý novinář listu The Wall Street Journal (WSJ) i samotný deník obvinění ze špionáže opakovaně odmítli jako zcela nepodložená. Gershkovich je prvním americkým korespondentem od doby studené války, který byl v Rusku zadržen kvůli obvinění ze špionáže.

Agentura Reuters píše, že byl v Jekatěrinburgu v úterý zadržen a obviněn z podněcování k terorismu Jaroslav Širšikov, politický aktivista, který Gershkovichovi v polovině března poskytl rozhovor a se kterým se americký novinář měl znovu sejít.

Jeho právník řekl, že ho úřady stíhají kvůli tomu, že dal veřejně najevo své názory na nedávnou vraždu proruského válečného komentátora Vladlena Tatarského. Širšikov přiznává, že své názory zveřejnil, ale popírá, že by někdy ospravedlňoval nebo podporoval terorismus.

„Mami, díky za přípravu na vězeňskou stravu“

Gershkovichova rodina, která žije v americké Filadelfii, tento týden obdržela od novináře první dopis z vazební věznice. Text je v ruštině a je datován 5. dubna. „Nevzdávám se. Mami, možná neúmyslně, ale dobře jsi mě připravila na vězeňskou stravu. Ráno nám dávají k snídani teplou ovesnou kaši. Vzpomínám díky tomu na dětství,“ napsal ironicky.

Rodičům rovněž vzkázal, že je má rád a že se nevzdává naděje, že je brzo znovu uvidí. „Čtu si. Cvičím. A snažím se psát. Možná konečně napíšu něco dobrého,“ uvedl. Jde o jeho první přímý kontakt s rodinou od zatčení.

Gershkovichova matka, šestašedesátiletá Ella Milmanová, WSJ popsala, že měla z dopisu velkou radost. „Jsou to slova mého syna, ne někoho jiného. Snaží se nám v něm zlepšit náladu,“ prohlásila.

Gershkovich je uznávaným novinářem a má oficiální akreditaci ruského ministerstva zahraničních věcí. Jeho rodiče, kteří jsou Židé, emigrovali ze Sovětského svazu do USA v roce 1979. WSJ popsali, že k rozhodnutí je vedla nejen touha po svobodě a s ní spojené příležitosti, ale také fakt, že v SSSR čelili antisemitismu a báli se vystěhování na Sibiř.

Autoři: ,