Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Z ruské ambasády udělejme muzeum terorismu, chce kyjevská zastupitelka

Budova ruské ambasády v Kyjevě na snímku z roku 2015. foto: Profimedia.cz

Přeměnit opuštěnou budovu ruského velvyslanectví v Kyjevě na muzeum terorismu navrhuje poslankyně tamního městského sněmu Lilija Pašynnová. Kyjevské úřady v dubnu rozhodly o zabavení pozemku velvyslanectví, za který Rusko platilo roční pronájem ve výši jedné hřivny, a vypověděly příslušnou smlouvu. Samotná budova ale zůstává ruským majetkem.
  8:16

Poslanci kyjevského městského sněmu se obrátili na vládu a radu národní bezpečnosti, aby budovu vyvlastnily. A pak by bylo možné zřídit v budově muzeum terorismu, říká Pašynnová.

Před anexí Krymu ruští diplomaté plánovali velvyslanectví rozšířit do kyjevské čtvrti Podil (česky Podolí), která se nachází v historickém centru města u řeky Dněpr. Nyní na místo, kde mohla být rezidence ruského velvyslance, chodí místní venčit psy a místu se říká Pesopark. Naproti, kde mohly být kanceláře zastupitelského úřadu, aktivisté zřídili zahrádku.

Nápad zaujal i ruskou redakci BBC, která připomněla, že po téměř 30 letech od navázání diplomatických styků mezi oběma zeměmi Ukrajina přerušila diplomatické vztahy s Ruskem po vpádu jeho vojsk do země loni 24. února.

Velvyslanectví si i tak vysloužilo špatnou pověst, podotkla BBC. Od ruské anexe Krymu a roznícení povstání východoukrajinských separatistů proti vládě v Kyjevě v roce 2014 se tu pravidelně demonstrovalo. Často při tom docházelo k potyčkám s policií, házení kamenů a petard.

Rusko mělo na Ukrajině také konzuláty ve Lvově, Oděse, Charkově, rezidence, kulturní středisko, obchodní zastoupení, kanceláře státních firem. Ještě před invazí byly tyto budovy opuštěny a diplomaté odjeli.

Autoři: ,