130 let

Opět nám hrozí německé tanky, prohlásil Putin při výročí bitvy u Stalingradu

Svět
  •   17:52aktualizováno  18:08
Jsme si jistí vítězstvím, prohlásil ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin na oslavách osmdesátého výročí bitvy u Stalingradu. Dnešní pomoc Západu napadené Ukrajině ruský diktátor přirovnal k druhé světové válce.

„Vidíme, že nacistická ideologie tvoří přímé nebezpečí pro naši zemi. Ale my máme mnoho přátel, včetně amerického kontinentu. Nasadíme mnohem víc než jen tanky. Jsme si jistí naším vítězstvím,“ řekl Putin podle agentury Reuters ve Volgogradu.

Tam Rusové už od rána slaví osmdesáté výročí bitvy u Stalingradu, která je považována za jednu z rozhodujících bitev ve druhé světové válce. Putin v projevu srovnal boj proti nacistickému Německu s tím, co se děje dnes na Ukrajině. Napadl ji téměř přesně před rokem.

„Jsme znovu a znovu nuceni odrážet agresi kolektivního Západu. Neuvěřitelné, ale pravdivé: Opět nám hrozí německé tanky Leopard, na jejichž korbách jsou kříže, a opět se chystají bojovat s Ruskem na ukrajinské půdě rukama posledního z Hitlerů, rukama Bandery,“ řekl diktátor podle tiskové služby Kremlu.

Putinova paralela, v níž odkazuje na slíbené dodávky německých tanků ukrajinské armádě, však nesedí. Leopardy se začaly vyrábět až za studené války. Jsou nicméně následovníky tigerů, které začali Němci vrhat do války od roku 1942.

„Ti, kdo zatahují evropské země včetně Německa do nové války s Ruskem a očekávají, že nad Ruskem zvítězí na bojišti, zřejmě nechápou, že moderní válka s Ruskem pro ně bude zcela jiná. Neposíláme k jejich hranicím naše tanky, ale máme jak odpovědět a neskončí to použitím obrněných vozidel,“ řekl Putin.

Některá média, jako server The Moscow Times, jeho slova interpretovala jako narážku na ruské jaderné zbraně. Agentura Reuters je vyložila tak, že Putin – nikoliv poprvé – řekl, že je připraven použít celý ruský arzenál, mezi který patří i jaderné zbraně. Stanice BBC Putinova slova popsala jako neurčitou pohrůžku eskalací konfliktu a podotkla, že šéf Kremlu to tentokrát učinil bez toho, aby se přímo pustil do debaty o jaderných zbraních.

Rusové před oslavami dočasně přejmenovali Volgograd zpět na Stalingrad. Podle zákona, který přijala v roce 2016 tamní duma, se město při některých státních svátcích, včetně Dne vítězství či právě výročí bitvy u Stalingradu, vrací ke svému sovětskému názvu. „Tento symbolický název lze oficiálně používat při hromadných akcích šestkrát do roka,“ uvedla agentura TASS.

V centru ruského Volgogradu byly ve středu také odhaleny pomníky Stalinovi a maršálům Vasiljevskému a Žukovovi, kteří u Stalingradu zastavili nápor Němců a vyrazil do protiútoku. Při něm obklíčili a zajali německou šestou armádu i s jejím velitelem, polním maršálem Friedrichem Paulusem.

„Dnes slavíme jedno z nejdůležitějších, nejosudovějších dat v dějinách naší země a celého světa,“ řekl Putin Rusům a několik minut pak vychvaloval ruský národ. „Přesně před osmdesáti lety tady, na území Stalingradu, na březích velké ruské řeky Volhy, byl zastaven a nenávratně zvrácen nenáviděný, krutý nepřítel a dlouhá, tvrdá, drsná bitva u Stalingradu skončila,“ pokračoval. V této bitvě podle něj nešlo jen o samotné město, ale i o „samotnou existenci mučené, ale nedobyté země“.

Boje, které se odehrávaly od srpna 1942 do února 1943, jsou považovány za nejkrvavější bitvu druhé světové války. Podle agentur boje u Stalingradu připravily o život až dva miliony vojáků a civilistů. Většina města se před tamní kapitulací nacistických vojsk 2. února 1943 proměnila v trosky. Sovětské vítězství zvrátilo průběh války a bitva zůstává v moderním Rusku předmětem hrdosti, přičemž se vychvaluje jako ukázka vojenské síly a morální vážnosti.

Autor: kh
  • Vybrali jsme pro Vás