Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Putin dorazí do KLDR v úterý. Pak navštíví i Vietnam, Američanům to vadí

Kim Čong-un (vlevo) a Vladimir Putin při setkání ve Vladivostoku v dubnu 2019 foto: AP

Ruský diktátor Vladimir Putin navštíví ve dnech 18. a 19. června KLDR, pak odcestuje do Vietnamu. Tam jej očekávají 19. a 20. června. Podle agentury Reuters to oznámil Kreml. Putinovu návštěvu Severní Koreje potvrdila také tamní oficiální tisková agentura KCNA. Podle poradce Kremlu Jurije Ušakova by politici mohli podepsat dohodu o strategickém partnerství.
  13:55aktualizováno  17:41

Do KLDR pozval Putina severokorejský vůdce Kim Čong-un, když byl loni v září na ruském Dálném východě. V Pchjongjangu ruský prezident nebyl od července 2000, kdy se setkal s otcem současného vůdce KLDR Kim Čong-ilem. Náznaky, že by Putin mohl přijet už brzy, se objevily minulý týden.

Na satelitních snímcích bylo totiž vidět, že jsou veškerá letadla odklizena z letištní plochy v metropoli Pchjongjangu. Podle servisu NK News, jenž se specializuje na analýzu severokorejského režimu, je to neobvyklé a naznačuje to návštěvu vysoce postaveného zahraničního politika.

Existují i náznaky, že Kim připravuje pro Putina okázalé přivítání, tvrdí portál. Analýza záběrů z komerčních satelitů ukazuje, že v metropoli by se mohla uskutečnit obří vojenská přehlídka. Podle Ušakova oba vůdci učiní po jednání prohlášení pro média.

Moskva v poslední době podniká kroky ke sbližování s politicky izolovanou diktaturou KLDR, od níž kromě jiného získala vojenské vybavení pro svou agresi vůči Ukrajině.

Náměstek amerického ministra zahraničí Kurt Campbell minulý týden prohlásil, že tyto dodávky mají „významný dopad na situaci na bojišti“. Méně jasné podle Campbella je, co Rusko poskytuje Severní Koreji, zemi, která čelí řadě sankcí OSN. Mohla by to být tvrdá měna, energie či kapacity, které KLDR umožňují rozvíjet jaderný a raketový program.

Tiskové agentury upozorňují, že jakékoli zbrojní obchody se Severní Koreou by znamenaly porušení řady rezolucí OSN, které Rusko jako stálý člen Rady bezpečnosti dříve schválilo. Avizovaná dohoda o strategickém partnerství podle Ušakova počítá se spoluprací v oblasti mezinárodní politiky, ekonomiky a bezpečnosti.

„Pokud bude podepsána, nahradí základní dokumenty, které byly podepsané v letech 1961, 2000 a 2001,“ řekl Ušakov podle agentury Interfax. „Bude v souladu se všemi základními principy mezinárodního práva, nebude mít konfrontační povahu, nebude namířena proti žádným zemím,“ prohlásil kremelský poradce.

Jihokorejský ministr obrany Sin Won-sik v březnu uvedl, že KLDR už poslala do Ruska sedm tisíc kontejnerů naplněných municí a dalším vojenským vybavením. Na oplátku podle Sina obdržela více než devět tisíc ruských kontejnerů, zřejmě naplněných pomocí.

Součástí delegace vedené Putinem bude mimo jiné ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov, ministr obrany Andrej Belousov, místopředseda vlády Alexandr Novak nebo ministr zdravotnictví Michail Muraško, napsala agentura TASS, podle níž se do KLDR vypraví i další ruští činitelé a kupříkladu i šéf ruské kosmické agentury Roskosmos.

„Seznam zemí, které vítají Putina, nikdy nebyl kratší, ale pro Kim Čong-una je tahle návštěva vítězství,“ řekl Leif-Eric Easley, který vyučuje na univerzitě v Soulu. „Nejenže summit posílí postavení Severní Koreje mezi zeměmi, které stojí proti USA a jejich spojencům, posílí také postavení Kima na domácí scéně,“ dodal.

Avízo o Putinově návštěvě Vietnamu pak pobouřilo Spojené státy. Ty minulý rok posílily vztahy s touto zemí. Hanoj je nyní jedním z předních obchodních partnerů Washingtonu, píše Reuters.

„Žádná země by Putinovi neměla dávat prostor k propagaci jeho agrese a k normalizaci jeho zvěrstev,“ řekl mluvčí americké ambasády v Hanoji. „Pokud bude moct cestovat bez omezení, mohlo by to normalizovat nehorázné porušování mezinárodního práva ze strany Ruska,“ dodal.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!