Podle údajů konzultační firmy FinExpertiza průměrný Rus loni vypil 6,8 litru tvrdého alkoholu. To je o 7,5 procenta více než v roce předchozím. Spotřeba alkoholu roste třetí rok v řadě: předloni vzrostla o 1,2 procenta, v pandemickém roce 2020 o 3,3 procenta.
Tři čtvrtiny prodaných lihovin představuje vodka, na druhém místě je koňak. Je fér říci, že česká spotřeba je vyšší, podle posledních údajů ČSÚ průměrný Čech vypije 7,1 litru lihovin ročně. Ruské statistiky ovšem nezahrnují fenomén samohonky, podomácku vyráběného levného alkoholu.
Nejvíce se pije v nehostinných končinách, jako je Karélie nebo Magadanská oblast, nejméně v muslimských regionech severního Kavkazu. Zatímco tvrdého alkoholu se loni vypilo více, spotřeba vína a piva klesla, respektive stagnovala.
Do chování zákazníků se promítl fakt, že řada zahraničních značek v rámci západních sankcí z ruských obchodů zmizela. „Část spotřebitelů dříve pochopitelně kupovala importní alkohol. A vodka a koňak podražily méně než pivo a víno, což se také odrazilo na růstu spotřeby,“ cituje ruský Forbes experta společnosti FinExpertiza Agvana Mikeljana.
Podle něho se ovšem do rostoucích prodejů vodky promítl i fakt, že tvrdý alkohol pro řadu lidí představuje „nejjednodušší a nejdostupnější způsob, jak se zbavit úzkosti a stresu“. A minulý rok, během kterého Vladimir Putin rozpoutal nehorší válku v Evropě od roku 1945, rozhodně pro obyčejné Rusy nebyl idylický.
„Je příznačné, že už v polovině roku 2022 výdaje Rusů na zdraví škodlivé produkty, tedy alkohol, tabákové výrobky a sladkosti, vyrostly o pětinu,“ dodává moskevský finanční analytik Mikeljan.
Demografové varují, že rostoucí spotřeba vodky by mohla dále prohloubit neradostný populační vývoj největší země světa. Očekává se, že v Rusku se letos i v důsledku války a mobilizace narodí nejméně dětí od rozpadu SSSR, u mužů se navíc rapidně propadla naděje na dožití.
„Spotřeba vodky je velice silný indikátor úmrtnosti a loni její prodeje vyrostly,“ uvedl pro Forbes demograf Alexej Rakša. Upozornil, že úřadům se po roce 2006 v rámci kroků proti alkoholismu podařilo částečně omezit spotřebu vodky a prodloužit střední věk dožití, u mužů dokonce o jeden a půl roku.
Před čtyřmi roky se ale konzumace lihovin přestala snižovat a počet úmrtí spojených s konzumací alkoholu začal opět růst. „Dneska prodeje vodky zase rostou a k tomu se připojuje rétorika, že smrt není nic hrozného. Předpokládám, že během speciální operace se klasický ruský hazardní přístup k lidskému životu dál prohloubí,“ dodal Rakša.