Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko výrazně posílilo stavy vojsk na hranicích, prohlásil ukrajinský prezident

Svět

  10:48aktualizováno  12:06
Kyjev - Ukrajinské vedení má informace o prudkém zvýšení stavu ruských vojsk podél hranic s Ukrajinou a na okupovaném Krymu. V Kyjevě to v pondělí prohlásil prezident Petro Porošenko. Ukrajina podle něj využije všech možností, aby posílila obranu svých hranic s Ruskem. Kreml reagoval obviněním, že Ukrajina vyvolává napětí kvůli blížícím se prezidentským volbám.

Rusové zablokovali vstup do Azovského moře skrz Kerčský průliv obrovskou nákladní lodí. foto: Reuters

Ukrajina zakázala ruským mužům mezi 16 a 60 lety vstup na své území

Po incidentu vojenských lodí Ukrajiny a Ruska v Kerčském průlivu, na nějž Kyjev minulý týden reagoval vyhlášením válečného stavu v deseti oblastech země, Ukrajina posílila ochranu kriticky důležité infrastruktury, zejména jaderných a vodních elektráren, řekl prezident. V nejbližší době budou k posílení státní hranice přesunuty „příslušné jednotky“, povolány budou zálohy a posílena protivzdušná obrana státu.

Kreml na kroky Kyjeva reagoval novým obviněním, že ukrajinské vedení záměrně vyvolává napětí před prezidentskými volbami plánovanými na březen příštího roku. Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov v pondělí zároveň označil za absurdní tvrzení některých ukrajinských politiků, že Moskva chce zabráním ukrajinských přístavů Berďansk a Mariupol vytvořit koridor mezi Krymem a separatistickým Donbasem.

Ruské stíhačky nad Černým mořem u Kerčského průlivu.
Loď v kerčském průlivu.

S informací o takových plánech Moskvy přišel minulý týden ukrajinský ministr zahraničí Pavlo Klimkin. „Člověk nemusí být Jamesem Bondem, aby pochopil, jaké plány má Rusko s Mariupolem a celým pobřežím (Azovského moře),“ řekl Klimkin v ukrajinské televizi. Podle stálého zástupce Ukrajiny v OSN Volodymyra Jelčenka je ruský vpád na Ukrajinu a obsazení Berďansku a Mariupolu „očividnou hrozbou“.

Peskov v pondělí tyto výroky označil za „naprosto absurdní“ a předpověděl, že s blížícím se datem ukrajinských voleb se budou objevovat stále častěji. „Rusko nikdy žádné území nezabralo a žádné koridory nebudovalo,“ řekl Peskov.

Porošenko v pondělním projevu vyjádřil naději, že po uplynutí válečného stavu, vyhlášeného na dobu 30 dnů, nebude třeba v mimořádných opatřeních pokračovat. Jde o preventivní krok, který není v žádném případě spojen s omezováním ústavních práv a svobod občanů, zdůraznil.

Na kerčský incident ukrajinské úřady reagovaly rovněž zákazem vstupu do země Rusů ve věku mezi 16 a 60 lety. Kyjevská televize 112 Ukrajina v pondělí oznámila, že počet ruských občanů přijíždějících na Ukrajinu se v minulém týdnu snížil zhruba na polovinu z 3000 na 1500 denně. Ruské úřady podle ukrajinské televize nevpustily bez udání důvodu do země 150 Ukrajinců.

Autor:

Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic
Chutnější voda: Přihlaste se do testování filtračních konvic

Kupujete domů balenou vodu? Chutnou kohoutkovou vodu si můžete dopřát každý den díky filtrační konvici. Nejste si nákupem jistí? Pak se přihlaste...