6. ledna 2017 10:35, aktualizováno  11:43 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko začalo stahovat část armády ze Sýrie. První míří domů Admirál Kuzněcov

Admirál Kuzněcov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Admirál Kuzněcov | foto: Wikimedia

DAMAŠEK/MOSKVA Rusko začalo stahovat část svých vojáků ze Sýrie. Oznámila to v pátek agentura Interfax. Podle generálního štábu ruské armády budou jako první staženy lodě vyslané k Sýrii loni. Jde o letadlovou loď Admirál Kuzněcov, těžký raketový křižník Pjotr Velikij a doprovodná plavidla.

Náčelník ruského generálního štábu Valerij Gerasimov řekl, že tyto lodě už zahájily plavbu do Severomorsku, kde je námořní základna. Podle námořnictva plavba potrvá deset dní. Agentuře TASS Gerasimov řekl, že „ministerstvo obrany začalo snižovat stav ozbrojených sil v Sýrii v souladu s rozhodnutím vrchního velitele armády (prezidenta) Vladimira Putina“.

Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že letadlová loď se během dvou měsíců podílela na 420 bojových operací a zničení 1252 teroristických cílů.

Prezident Vladimir Putin ohlásil plánované zmenšení ruských sil v Sýrii, když 29. prosince oznámil dohodu o novém příměří. Řekl tehdy, že ruská armáda sníží počet svých vojáků v Sýrii. Kolik přesně mužů či zbraní má být z boje staženo, ale neupřesnil. Řekl také, že Rusko bude pokračovat „v boji s mezinárodním terorismem v Sýrii“ a v podpoře syrské armády.

Příměří vyjednané Ruskem, Tureckem a Íránem trvá už týden a má pomoci připravit mírové rozhovory, jež Rusko svolalo na leden do Kazachstánu. Rusko se účastní bojů v Sýrii od roku 2015. Loni v březnu nechal Putin část ruských letadel stáhnout s tím, že se podařilo dosáhnout cílů, které Kreml sledoval. V září byla ale bombardovací letadla vyslána do Sýrie zpět a kromě nich také letadlová loď.

Su-33 na palubě letadlové lodi Admirál Kuzněcov
Ruská loď Admiral Kuzněcov několik mil od Doveru.

Gerasimov v pátek rovněž řekl, že osvobození syrského města Aleppo od povstalců vytvořilo podmínky pro mírové vyřešení syrské krize. Syrská opozice Aleppo opustila v prosinci.

Náčelník generálního štábu syrské armády v pátek řekl, že Damašek doufá v další vojenskou spolupráci s Moskvou, i když budou teroristé poraženi. Ocenil „vedoucí roli ruského letectva při vítězstvích syrské armády“, mimo jiné v Aleppu.

Podle jeruzalémských médií snímky z izraelské špionážní družice odhalily u letecké základny v provincii Latákíja ruské balistické rakety Iskander poté, co je silné deště připravily o úkryty a vojáci je museli přemístit. Zprávy o dodávkách těchto raket o doletu až 500 kilometrů do Sýrie se objevily již v roce 2013, ale Rusové je popírali.

Rusko naopak potvrdilo, že do Sýrie již vyslalo moderní rakety protivzdušné obrany S-300 a S-400, jakož i protilodní rakety Bastion.

ČTK

Personal Consult s.r.o.
Projektový manažer junior (H4499)

Personal Consult s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 50 000 - 60 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz