Pátek 26. února 2021svátek má Dorota 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusko žádá USA o návrat k jaderné dohodě. Moskva a Teherán chtějí zachránit původní úmluvu

Íránská jaderná elektrárna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Íránská jaderná elektrárna. | foto: Reuters

Moskva Rusko vyzvalo Spojené státy, aby se vrátily k dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA). Washington od úmluvy odstoupil pod vedením prezidenta Donalda Trumpa v roce 2018. Moskva a Teherán chtějí, aby byla dohoda zachráněna, napsala agentura AFP s odvoláním na ministry zahraničí Ruska a Íránu, kteří spolu v úterý jednali v ruské metropoli.

„Slyšeli jsme mnoho prohlášení z týmu Joea Bidena, které se týkají jeho plánů v zahraniční politice. Tato prohlášení konkrétně zmiňovala plány vrátit se k dodržování JCPOA. Pokud se tak stane, dozajista to přivítáme,“ prohlásil podle agentury TASS šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na společné tiskové konferenci se svým íránským protějškem Mohammadem Džavádem Zarífem.

Ministři zahraničí se sešli několik dní poté, co Zaríf vyzval vládu nového amerického prezidenta Bidena, aby zrušila sankce a změnila „nefunkční politiku“ předešlé administrativy Donalda Trumpa, napsala AFP, podle níž obě země očekávají, že první krok nyní udělají Spojené státy.

Agentura AP dnes informovala o varování, které zaznělo z Teheránu. Mluvčí íránské vlády Washingtonu vzkázal, že k návratu k úmluvě nemá nekonečné množství času, a že Teherán očekává rychlé zrušení ekonomických sankcí. Pohrozil přitom, že země od února omezí přístup inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) do svých jaderných provozů. 

Omezení kontrol schválil už v prosinci íránský parlament, který zároveň souhlasil s navýšením obohacování uranu, pokud sankce zůstanou v platnosti.

„Pokud budou do té doby přijata příznivá opatření... Írán nebude do vstupu inspektorů MAAE zasahovat,“ nechal se dnes v Moskvě slyšet šéf íránské diplomacie.

Nový americký prezident Joe Biden už dříve oznámil, že se Spojené státy k jaderné dohodě opět připojí, ovšem za předpokladu, že ji Írán začne znovu plně dodržovat.

Dohodu nazvanou Společný všeobecný akční plán - JCPOA, jejímž cílem je zabránit islámské republice vyvíjet jaderné zbraně, uzavřely s Íránem v roce 2015 Spojené státy, Rusko, Čína, Británie, Francie a Německo. Její součástí byla úleva od protiíránských sankcí výměnou za omezení jaderných ambicí Teheránu a záruky, že Írán nebude vyvíjet jaderné zbraně. 

Donald Trump v roce 2018 od dohody jednostranně odstoupil a sankce proti Íránu obnovil. Rozhodnutí zdůvodnil tím, že pakt je příliš mírný, nevztahuje se na íránský balistický program a neřeší sílící vojenský vliv Íránu v regionu.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...