Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko zahájilo soud s vězněnou Ukrajinkou Savčenkovou. Proces ale hned přerušilo

Vraždy

  10:06aktualizováno  16:34
MOSKVA - Ostře sledovaný soudní proces s důstojnicí ukrajinského letectva, obžalovanou z vraždy dvou ruských novinářů zabitých loni na východě Ukrajiny, začal ve čtvrtek v ruském městě Doněck u hranic s Ukrajinou. Nadija Savčenková, která byla mezitím zvolena poslankyní ukrajinského parlamentu, obvinění odmítá. Hrozí jí 25 let vězení. Soud ale byl zakrátko z procesních důvodů přerušen.

Nadija Savčenková při výslechu u moskevského soudu. foto: YoutubeReprofoto

Místní soudce řízení pozastavil, než oblastní soud v Rostovu rozhodne o příslušnosti případu. Stalo se tak na žádost obhajoby, která usiluje o přenesení procesu do Moskvy. Soud také povolil Savčenkové schůzku s matkou a sestrou.

U městského soudu platila podle agentury TASS přísná bezpečnostní opatření. Do budovy neměli přístup ani novináři, ani západní diplomaté. Jednání soudu se odehrávalo za zavřenými dveřmi.

Obviněna z vraždy

Podle obžaloby čtyřiatřicetiletá Savčenková jako příslušnice dobrovolnického praporu válčícího na straně vládních sil s proruskými separatisty v Donbasu na východě země úmyslně navedla palbu ukrajinských minometů na skupinu neozbrojených civilistů a novinářů. Ti se právě nacházeli na kontrolním stanovišti separatistů. Ze tří ruských novinářů dva zahynuli. Savčenková prý byla zadržena v Rusku jako uprchlice.

PŘÍPAD SAVČENKOVÁ

Mluvčí ruských vyšetřovatelů, generál Vladimir Markin, v předvečer procesu opět prohlásil, že obžaloba disponuje „nezpochybnitelnými důkazy“ o vině Savčenkové.

Obhajoba naopak tvrdí, že Ukrajinka padla do zajetí krátce před ostřelováním a smrtí novinářů. Separatisté ji pak předali Rusům; žena tedy podle advokátů byla do Ruska zavlečena.

Ukrajina stíhá Rusy, jež viní z únosu

Ukrajinská prokuratura den před procesem začala stíhat sedm Rusů, zapletených do údajného únosu Savčenkové, za což jim hrozí až deset let vězení. Jména podezřelých, kteří jsou zřejmě stíháni v nepřítomnosti, nesdělila. Prý jde o vysoce postavené hodnostáře, včetně tří soudců, kteří na Ukrajinku uvalili vazbu, dvou vyšetřovatelů a náměstka ruského ministra zahraničí.

Jeden z ruských advokátů Savčenkové Mark Fejgin dnes ráno v ukrajinské televizi tvrdil, že obě země údajně jednají o výměně ženy za dva zajaté příslušníky ruských speciálních sil.

Četař Alexandr Alexandrov a kapitán Jevgenij Jerofejev byli 16. května zajati ukrajinskými vojáky u města Ščasťa v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany následně uvedlo, že oba muži sice bývali vojáky, nyní ale nejsou v aktivní službě. Mezitím ukrajinští pohraničníci prý zajali dalšího ruského důstojníka.

Jevgenij Jerofejev, ruský voják zajatý na ukrajinském území, v nemocnici.
Alexandr Alexandrov, ruský voják zajatý na ukrajinském území, v nemocnici.

Jevgenij Jerofejev (vlevo) a Alexandr Alexandrov.

„Jednání, nakolik vím, se vedou mezi zvláštními službami. Posuzuje se výměna Savčenkové za Alexandrova a Jerofejeva,“ řekl Fejgin televizi 112 a dodal, že výměna by byla nejlepším východiskem ze situace. Mezi oběma státy stále platí dohoda umožňující odeslat Savčenkovou po odsouzení k odpykání trestu do vlasti.

„Dostane 25 let. Až ji odsoudí, Moskva bude moci bez ztráty tváře vyměnit Savčenkovou za své vojáky, které zajali Ukrajinci. To je nejpravděpodobnější konec příběhu,“ předpověděl další obhájce Ilja Novikov v polském listu Gazeta Wyborcza.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...