Pátek 1. července 2022, svátek má Jaroslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Rusko zakázalo vstup do země herci Freemanovi i sedmi mrtvým včetně McCaina

Někdejší senátor John McCain se už zcela jistě do Ruska nepodívá. foto: ČTK

Rusko v sobotu zakázalo vstup do země téměř tisícovce amerických občanů, včetně prezidenta Joea Bidena, ministra zahraničí Antonyho Blinkena, ministra obrany Lloyda Austina nebo šéfů FBI a CIA. Jak se ukázalo po pečlivém prostudování seznamu, zákaz se týká i sedmi zesnulých.
  10:13aktualizováno  14:03

Na kompletním seznamu, který zveřejnilo ruské ministerstvo zahraničí, je 963 jmen. Vedle aktivních politiků či vrcholných představitelů Federálního úřadu pro vyšetřování nebo Ústřední zpravodajské služby zaujme například jméno Johna McCaina.

Někdejší republikánský senátor za Arizonu, veterán války ve Vietnamu a neúspěšný prezidentský kandidát z roku 2008, kdy ho porazil demokrat Barack Obama, by nepochybně zastával postoje, které by se Kremlu nelíbily, kdyby ovšem v srpnu 2018 nezemřel kvůli zhoubnému nádoru na mozku.

Datum McCainova úmrtí ostatně na seznamu z dílny ruské diplomacie nechybí. O to větší posměch si ale autoři vysloužili mezi svobodomyslnějšími ruskými uživateli sociálních sítí. „Bude těžké najít způsob, jak mu o tom dát vědět,“ píše jeden z nich. Další žertuje, že Putin rozkázal mít na seznamu tisíc jmen, ale ani s mrtvými se to nepodařilo.

1. září 2018

O nepříjemnosti, že svou dovolenou letos nebudou moci strávit v horách u Čeljabinsku nebo koupáním v Amuru v Chabarovsku, se už nedozvědí ani bývalý člen Sněmovny reprezentantů Alcee Hastings (+ 6. dubna 2021), někdejší náměstkyně ředitele obranného zpravodajství Melissa Anne Drisko (+ 14. listopadu 2018), pensylvánský soudce Steven Thomas O’Neill (+ 16. ledna 2018) ani kontroverzní voják Jeremy Sivits (+ 16. ledna 2022).

Úmrtí exsenátorů Harryho Reida (+ 28. prosince 2021) a Orrina Hatche (+ 23. dubna 2022) sankční seznam ani nezachytil.

Z žijících Američanů upoutá ve výčtu jméno čtyřiaosmdesátiletého herce Morgana Freemana. Ten je v Moskvě v nelibosti od roku 2017, kdy natočil šot pro nevládní organizaci „Výbor pro vyšetřování Ruska“, která upozorňuje na ruská nebezpečí pro americkou demokracii a Rusy obvinila i z ovlivňování prezidentských voleb v USA v roce 2016.

Autor:

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...

Rozvod, má prohra. Voříšek o synech, bohu Nedvědovi i bláznivé dietě

Premium Evropský titul, zlato se Spartou, reprezentační srazy v pověstném hotelu Praha i rady od idolu Pavla Nedvěda, ale taky...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...

Mohlo by vás zajímat