Pátek 24. září 2021, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rusko zastavilo Estonsku dodávky ropy a uhlí

Svět

  8:47
MOSKVA/PRAHA - Rusové obviňují estonskou policii ze smrti dvacetiletého Dmitrije, který za nevyjasněných okolností zahynul při demonstracích v Tallinnu. Ministr zahraničí Ruské federace Sergej Lavrov požaduje nezávislé vyšetření všech incidentů spojených s porušením práv ruských občanů v Estonsku.

Boj o pomník. foto: ČTK

Vyzval Německo, aby se zasadilo o umožnění přístupu ruských diplomatů a právníků k Rusům zadrženým v Estonsku při akcích na protest proti likvidaci památníku rudoarmějcům v centru Tallinnu. Rusko si také v oficiálním prohlášení stěžuje na nedostatečně principiální reakci EU na postup Estonska. 

I estonský ministr zahraničí Urmas Paet žádá o pomoc EU. Ta spolu s USA i NATO vyzvala Moskvu, aby dodržovala Vídeňskou konvenci o nedotknutelnosti diplomatů a zajistila ochranu estonského velvyslanectví v Moskvě. Včera Estonci prohlásili, že pokládají konflikt za ukončený – památník padlým sovětským vojínům při bojích o Tallinn mezi německou a sovětskou armádou byl přemístěn na Vojenský hřbitov, ostatky dvanácti vojáků byly vykopány a budou buď předány příbuzným, nebo pochovány na hřbitově.

Estonsko pozvalo představitele Ruska, aby se ceremonie pochování vojáků zúčastnili. Moskva ale spor o bronzový památník, který Rusové považují za poctu osvoboditelům a Estonci za oslavu okupantů, za ukončený nepokládá. Včera de facto začala ekonomická blokáda Estonska. Ruské železnice kvůli „nutným pracím na trati“ přestaly dopravovat k baltskému sousedovi uhlí a ropu. Už dříve na výzvu prvního vicepremiéra ruské vlády Sergeje Ivanova sítě obchodů „Sedmoj kontinent“, „Kopejka“ a „Samochval“ přestaly prodávat estonské zboží.

Útoky na ambasádu
Estonsko uvedlo, že export do Ruska tvoří 9 procent z celkového vývozu. Ovšem pro některé firmy to může být těžký úder – například estonská továrna na cukrovinky „Kalev“ oznámila, že ruští partneři odmítli odebírat její zboží. Rusko ale sankce praktikovat nebude, aby si nezhoršilo vztahy s EU.

K rozehnání mítinků před estonskou ambasádou se ale také nikdo nemá. Už týden ji se souhlasem moskevské radnice obléhají příslušníci prokremelského mládežnického hnutí „NAŠI“ a dalších skupin. Nacionalistická hesla, hlasité přehrávání ruské hymny, agresivní blokování příjezdu do ambasády i fyzické útoky na velvyslankyni donutily rodiny estonských diplomatů k evakuaci. V noci na čtvrtek skupina lidí ze sousedních střech zaútočila na budovu kameny.

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Financial accountant / Účetní

Credendo - Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.
Praha

Mohlo by vás zajímat