Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Talismany na kozách fungovaly. Rusové tápou, proč se jim ve válce nedaří

Ruský příslušník protidronové jednotky s modlitebním náramkem pro spirituální ochranu. (25. června 2022) foto: Profimedia.cz

Ruští vojáci, ale i tajné služby se obracejí k magickému myšlení. Pořizují si stužky s křesťanskými modlitbami či šamanské amulety, které jim mají zajistit ochranu před ukrajinskými raketami či kulkami. Ruská prokremelská média i sociální platformy zveřejňují příběhy o zázračných záchranách příslušníků ruských ozbrojených sil.
  21:43

Příklad: Ruští vojáci se ve městě Rubežnoje kryli před ukrajinským kulometem v poničeném domě. Neustálá palba jim zdánlivě znemožňovala, aby mu unikli. Náhle prý došlo k něčemu nevídanému.

„Mladý muž zezadu zavolal jednoho z vojáků a ukázal mu, jak obejít dům. Voják okamžitě zamířil za velitelem, ukázal mu směr, a když se obrátil zpátky k mladému muži, zjistil, že zmizel,“ stálo na ruské sociální platformě VKontakte. Vojáci poslechli a kulomet úspěšně obešli.

V další části města vešli do poničeného kostela. Když jím procházeli, narazili na sochu archanděla Michaela „provrtaného kulkami ze samopalu příslušníka ozbrojených sil Ukrajiny“. Nemohli uvěřit svým očím. Archanděl měl stejnou tvář jako onen tajemný zmizelý mladík.

Podobné příběhy jsou nyní součástí ruského válečného folkloru. Odhalují sílící sklon ruských vojáků k mysticismu, víře v zázraky a tajné ochranné síly.

„Dokonce i dříve skeptické ruské tajné služby jako FSB podlehly víře v nadpřirozeno,“ uvádí ruský novinář Andrej Soldatov. „Známe většinu našich kontaktů z ruských speciálních sil a FSB roky. Nikdo z nich nebyl před válkou obzvlášť nábožensky založený. Nyní na ně sestoupila vlna mysticismu. Pravděpodobným spouštěčem bylo rostoucí pochopení, že válka neskončí brzo.“

Církve na poptávku reagují. Příslušníky ozbrojených sil zásobují obrázky ikon či stužkami s modlitbami pro duchovní ochranu. Zájem je velký. V továrním skladu společnosti Sofrino, největšího výrobce pravoslavného příslušenství, a jejím e-shopu jsou vyprodané stužky v khaki barvě určené přímo pro vojáky, uvádí ruský portál The Insider.

Ti, kdo organizují produkci stužek, vědí, jakým způsobem je prodat. Taťána Loginová z Tomské pobočky hnutí Lidová fronta za Rusko vypráví příběh vojáka, který dostal stužky od své matky. Aniž by nějak zvlášť věřil v jejich spirituální sílu, strčil si je pod výzbroj.

„Nepřítel na tohoto muže se stuhami vystřelil. Kulka změnila trajektorii. Místo aby ho zabila, letěla opačným směrem. Příslušníci ozbrojených sil Ukrajiny dokonce přestali střílet, spadla jim čelist,“ tvrdí Loginová s tím, že vojáci pak vykoupili všechny modlitební stužky v Tomsku.

Ruský mediální zájem

Příběhy o zázracích hojně šíří ruská státní média. Televize Tsargrad přinesla reportáž o synovi kněze z Novosibirsku, na něhož ukrajinský dron vrhl tři střely. Žádná ale nevybuchla. Voják to přisoudil modlitbám svého otce.

List Komsomolskaja pravda napsal o „pravoslavných praporech“ na Donbasu, že po pojmenování po světcích obdržely zvláštní nadpozemskou ochranu. „Pojmenovali jsme náš prapor po světcích a už nemáme žádné těžké ztráty,“ zněl titulek článku.

Antropoložka Alexandra Archipovová se domnívá, že zapojení prokremelských médií není náhoda. „Může to být součást širšího narativu, pokus ukázat, že tato válka není kvůli území nebo pozemnímu koridoru na Krym, ale že vedeme svatou válku a Bůh je na straně Ruska.“

Ruští představitelé opakovaně vykreslují válku na Ukrajině jako apokalyptický zápas mezi „bezbožným“ Západem a křesťanským Ruskem. Západ dokonce obviňují ze „satanismu“. Ruští kněží tuto interpretaci podporují z kazatelen. Žehnají zbraním či chodí na frontu. Moskevský patriarcha Kirill dokonce prohlásil, že se padlým na bojišti smyjí všechny hříchy.

Buddhistické a šamanské amulety

I když se Rusko považuje za křesťanský národ, ruští vojáci používají i předměty nabité „svatou silou“ jiných náboženství. Frontu navštěvují lámové a šamani, kteří přinášejí magické amulety. Ty údajně poskytují ochranu všem vojákům, nejen členům náboženských směrů spojujících buddhismus a šamanismus v ruských republikách na Dálném východě, jako je Burjatsko.

Burjati mají vlastní příběhy zázračných zásahů nadpozemských sil. Podle jednoho příběhu ruský voják viděl nad hlavami útočících Burjatů velkého strážného koně. Poté požádal svou matku, aby mu přinesla amulet z Burjatska.

Balžinima Cyrenov z buddhistického Cugolského kláštera tvrdí, že ochrannou funkci amuletů testovali na kozách. I když na ně stříleli, kulky na ně nedopadly. Cyrenov tak přichází s jednoznačným vysvětlením, proč se Rusům na ukrajinském bojišti i přes přízeň duchovních mocností nedaří. „Naši druzi, kteří zahynuli během speciální vojenské operace, museli jednoduše postrádat tyto talismany.“

Autor:

Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca
Aby byly potraviny čerstvé: Soutěžíme o chladící kapsy od Nowaca

Chladící tašky jsou užitečné pro udržení potravin a nápojů chladných, když jste mimo domov. Jsou skvělé i pro každodenní použití, například při...