12. dubna 2018 10:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Může jít o násilnou izolaci. Rusko nevěří, že Skripalová odmítá konzulární pomoc

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 22Diskuse
Třiatřicetiletá Julija Skripalová. Dcera bývalého dvojitého agenta. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třiatřicetiletá Julija Skripalová. Dcera bývalého dvojitého agenta. | foto: ČTK

Moskva/Londýn Vyjádření Julije Skripalové odmítající konzulární pomoc Ruska je nevěrohodné a posiluje podezření, že britské úřady dceru bývalého agenta Sergeje Skripala drží násilím v izolaci. Uvádí to ruské velvyslanectví v Londýně v prohlášení, které zveřejnilo v noci na čtvrtek. O dokumentu informovala agentura Interfax.

Skripalová, která byla počátkem března spolu se svým otcem na jihu Anglie otrávena nervově paralytickou látkou, nabídku ruské konzulární pomoci odmítla v prohlášení, které ve středu z jejího pověření zveřejnila londýnská policie. Julija Skripalová se po propuštění z nemocnice skrývá na neznámém místě, ještě údajně není dost silná na to, aby dala médiím úplný rozhovor.

Prohlášení zprostředkované Scotland Yardem podle ruské ambasády vyvolává víc otázek než dává odpovědí. Mezi ruskými diplomaty prý panují velké pochybnosti, zda původcem prohlášení je skutečně Skripalová. „Text je zjevně sestaven tak, aby podpořil oficiální prohlášení britských úřadů,“ tvrdí ruské velvyslanectví.

Ambasáda zpochybňuje slova Skripalové o tom, že má přístup k přátelům a rodině. Nikdo s ní přitom podle ruských diplomatů žádné kontakty neudržuje. Za blízké příbuzné velvyslanectví označuje sestřenici Viktoriji a babičku Jelenu Skripalovou, která je matkou Sergeje Skripala. Obě žijí v Rusku a s Julijí nemají kontakt.

Policie hlídá Skripalův dům, kde mělo dojít k prvnímu kontaktu s nervovou látkou.
Hasiči v přetlakových oblecích.

„Publikované prohlášení jen posiluje obavy, že jde o násilnou izolaci ruské občanky. Chtějí-li britské úřady veřejnost ujistit o opaku, nechť urychleně předloží jasné důkazy o tom, že Julija je v pořádku a na svobodě,“ konstatuje se v prohlášení ruského velvyslanectví.

ČTK
  • 22Diskuse