11. srpna 2012 7:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusku hrozí celonárodní deprese, varují sociologové

Rudé náměstí v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rudé náměstí v Moskvě. | foto: Shutterstock

MOSKVA Důvěřivost Rusů v posledních letech vytrvale klesá a odborníci varují před kolektivním nihilismem a celonárodní depresí. Uvedl to deník Komsomolskaja pravda s odvoláním na názor sociologů. Průzkum provedla ruská agentura VCIOM ve 46 regionech.

Před deseti lety ještě většina obyvatel Ruska věřila lékařům a učitelům, nyní jim dva ze tří Rusů nevěří. "Souvisí to s tím, že byznys proniká i do sfér, kam dříve nepatřil. Dnes není problém koupit si dobré studijní výsledky nebo místo v nemocnici. I v kostele najdete ceník," vysvětluje socioložka Olga Kryštanovská.

Polovina občanů také nevěří politikům, podnikatelům a policistům. "Je třeba dělat politiku s lidskou tváří, nehodnotit zemi podle úrovně hrubého domácího produktu, ale podle takzvaného hrubého domácího štěstí," doporučuje socioložka.

ČTĚTE TAKÉ:

"Létáme sice do kosmu, ale ve zdravotnictví je vše při starém. Místo kosmu je třeba zabývat se mikrokosmy, to nás posune dál," rozvádí svůj názor, že je třeba postarat se o to, aby se konkrétním lidem žilo lépe. Mluví také o kolektivním nihilismu a celonárodní depresi.

"Na Západě jsou lidé nedůvěřiví z nějakých konkrétních důvodů. My v Rusku tak nějak kvůli všemu, je to čistě ruská záležitost," tvrdí Kryštanovská.

Rusové překvapivě věří příslušníkům armády, ačkoli v ozbrojených silách v poslední době prudce roste kriminalita.

Lidovky.cz, ČTK

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz