5. srpna 2010 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský blogger kritizoval vládu kvůli požárům, Putin mu odepsal

Vladimir Putin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin | foto: Reuters

MOSKVA Ruský premiér Vladimir Putin se odhodlal k neobvyklé polemice s anonymním nespokojencem kritizujícím poměry na pozadí lesních požárů, které prý současný režim zvládá hůře než komunisté.

"Taková vedra v Rusku nebyla 140 let, tedy ani za komunistů. To snad moc alespoň částečně ospravedlňuje," uvedl Putin v polemice, která se dostala na stránky dnešních novin.

Shořely celé vesnice, které stát nedokázal před běsněním živlu ochránit. Na roztrpčení vesničanů odpověděl premiér příslibem velkorysého odškodnění, za spálené domy mají postižení dostat ještě před zimou nové domovy. Ale na televizní obrazovky, z nichž drtivá většina Rusů čerpá informace o dění v zemi, se vůbec nedostaly nadávky na premiérovu adresu.

Požáry v Rusku

Lesní požáry si v Rusku vyžádaly padesátku životů, tisíce lidí připravily o střechu nad hlavou a způsobily miliardové škody.

ČTĚTE VÍCE ZDE

Sám Putin se nyní odhodlal lidové nespokojenosti čelit, a to odpovědí na výhrady bloggera-chalupáře z Tverské oblasti.

"Za komunistů, na které všichni nadávají, byli ve vsi tři požární nádrže, visel zvon, který bil při požárech na poplach, a kupodivu byla i hasičská stříkačka. Sice jedna na tři vesnice, ale byla. Pak přišli páni demokrati a nejprve zasypali nádrže, stříkačku zašantročili a zvon nahradili telefonem, který ale nefunguje, protože ho zapomněli připojit," napsal nespokojenec ve svém blogu a položil premiérovi i pár otázek "na tělo": kam mizí peníze od poplatníků a k čemu bude zemi bez hasičských stříkaček vznikající inovační středisko ve Skolkovu? Místo toho se dožadoval vrácení hasičského zvonu i svých odvodů na penzi, aby stříkačku mohl vsi zakoupit.

Vladimir Putin navštívil obec Verchňaja Vereja která kompletně vyhořela. Lehlo tam popelem přes 340 domů

Příspěvku si povšiml šéfredaktor rozhlasové stanice Echo Moskvy, který jej přeposlal přes vládní web přímo premiérovi i s otázkou, zda ví, jak jsou lidé nespokojeni s počínáním vlády při hašení požárů. K novinářově údivu premiér ještě týž večer zareagoval.

"Pro spravedlnost nutno dodat, že tak vysoké teploty v Rusku nebyly 140 let, tedy ani za komunistů. To snad alespoň částečně omlouvá moc, která poprvé čelí tak rozsáhlé živelné pohromě. Ale celkově s vašimi poznámkami souhlasím," napsal Putin a ocenil otevřenost a odvahu oponenta s literárním talentem.


Kdyby prý blogger kráčel ve stopách Maxima Gorkého, oblíbeného spisovatele vůdce ruských komunistů Vladimíra Lenina, a přesídlil do zahraničí, ani tam by se podle premiéra nemohl cítit bezpečně, protože s přírodními katastrofami se potýkají i USA a Evropa. Nicméně bloggerovi slíbil, že jakmile oznámí svou adresu, vzápětí obdrží od gubernátora hasičský zvon. Premiér podle vládního mluvčího sepsal odpověď vlastnoručně. "Vláda se nikdy nezříkala své odpovědnosti, ale sotva ji lze vinit ze situace. Ta je přírodní anomálií," usoudil mluvčí Dmitrij Peskov.

Putin, který v roce 2008 přešel z prezidentského do premiérského křesla kvůli ústavnímu zákazu ucházet se o třetí mandát za sebou, nevylučuje, že se do Kremlu v roce 2012 vrátí. Jeho nedávnou schůzku s motorkáři na Krymu, pění písní spolu s ruskými špehy deportovanými z USA či velkorysé odškodnění za požáry si ruští experti vykládají jako známku, že Putinova kampaň za znovuzvolení je už v plném proudu, i když rozhodnutí o kandidatuře dosud nepadlo.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz