Sobota 29. ledna 2022, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vydávejte se za agenty tajné služby. Brožury poučují Čečence, jak se chovat v Sýrii

Svět

  6:15
MOSKVA/PRAHA - Jakým způsobem hovořit s civilisty, jaké používat fráze či jak se oblékat v rámci místních zvyklostí. To vše obsahují údajné instruktážní brožurky pro členy čečenské brigády nasazované do Sýrie na obranu tamní letecké základny. Zveřejnil je ruský zpravodajský web Novaja Gazeta.

Prezident autonomní Čečenské republiky Ramzan Kadyrov má podporu Putina foto: Reuters

Prospekty jsou plné základních arabských pojmů a příkazů, ale obsahují i zdravotní a bezpečnostní upozornění. Ruské jednotky jsou například varovány, jakým způsobem poznat špióny Islámského státu. Na obrázcích je i mapa Sýrie a celého blízkovýchodního regionu. Nechybí ani ilustrace vojenského vybavení a hodností v rámci syrské armády.

V druhém letáčku se hovoří o jazyku v Sýrii, místních svátcích, měně a různých zvycích. Obsahuje také podrobné vysvětlení, jak rozlišit mezi různými ozbrojenými skupinami, špiony i žurnalisty ve válkou rozdělené zemi.

Kadyrov vyhlásil v Čečensku totální prohibici. Kvůli opilému řidiči

Ruským vojákům je mimo jiné doporučováno, aby sami sebe v konverzaci s místními občany nazývali „Muchabarát“, což je slovo označující syrské tajné služby. Upozorňuje, že se k tomu mají uchylovat v situacích, kdy se civilisté „chovají nevhodně“, píše server The Moscow Times.

Vojenští experti oslovení listem Novaja Gazeta tvrdí, že se brožurky podobají těm, které dostávali sovětští vojáci před operací v Afghánistánu v osmdesátých letech minulého století.

Jedna ze dvou zveřejněných brožurek má logo ruské armády, červeně, bíle a modře vyvedenou hvězdu. Na základě druhého manuálu ruský deník tvrdí, že instrukce jsou pro 46. brigádu Obron Národní gardy, která vznikla v roce 2016, neboť obsahuje její emblém.

Získat oba materiály měl přitom ruský deník přímo od člena gardy Achmada Kadyrova z Čečenska. Jeho brigáda měla být dříve součástí proslulého batalionu Sever v Čečně.

Aby ruský list ověřil, jestli nejde o padělaný materiál - v dokumentu totiž našel tiskovou chybu -, oslovil prý několik dalších členů čečenského útvaru. Ti měli potvrdit, že skutečně jde o pravý materiál, který je mezi jednotkami šířen.

Zpráva podle ruského listu podněcuje spekulace, že se Moskva připravuje na navýšení počtu jednotek v Sýrii, přestože Kreml začal stahovat některé složky armády z regionu, kde podporovaly syrského prezidenta Bašára Asada.

Vojenské cvičení ruské armády (ilustrační snímek).
Vojenské cvičení sil ruského letectva.

Vychází z informací, že jednotka 500 Čečenců v prosinci minulého roku dostala za úkol zajistit obranu ruské letecké základny v Sýrii Hmímím v provincii Latákíja, o čemž informoval sám čečenský lídr Ramzan Kadyrov.

Ten však sám odmítnul, že by ruské jednotky měly v plánu zapojit se do pozemních operací v Sýrii. „Ministerstvo obrany nikdy neskrývalo, že čečenské jednotky chrání letiště v Sýrii. Je však veřejně známo, že ruští vojáci na zemi nebojují,“ napsal na svůj účet na Instagramu s tím, že jeho muži jsou ale odhodláni kdykoliv bojovat.

Autor:

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat