29. ledna 2018 16:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský generál zabitý loni v Sýrii prý velel povstalcům v Donbasu. Moskva to popírá

Hrob generála Valerije Asapova pár týdnů po jeho smrti. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrob generála Valerije Asapova pár týdnů po jeho smrti. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský generál Valerij Asapov, který loni padl na syrském bojišti, v letech 2015-2016 velel na východě Ukrajiny povstaleckým vojskům. Napsala to v pondělí agentura Reuters s odkazem na svědectví několika bojovníků takzvané Doněcké lidové republiky. Moskva účast svých vojáků na proruském povstání v Donbasu popírá.

Generálporučík Asapov přišel o život loni v září při bojích v blízkosti východosyrského města Dajr az-Zaur. Podle tehdejší oficiální zprávy TASS se mu stal osudným dělostřelecký granát odpálený příslušníky teroristické organizace Islámský stát (IS). Rusko vládě prezidenta Bašára Asada poskytuje významnou vojenskou podporu od září 2015.

Na východ Ukrajiny byl podle Reuters Asapov vyslán na podzim 2015 a podle prohlášení jeho bratra Vjačeslava tam působil rok. Pod bojovou přezdívkou Tuman (Mlha) velel jednotce zvané První armádní sbor. Dokumenty podepisoval jménem Primakov a nosil uniformu bez označení. Podle donbaských povstalců nebyl Asapov jediným ruským generálem, který separatistům pomáhal, uvedl Reuters.

Povstání na východě Ukrajiny začalo na jaře 2014 a vyvolalo ostrou konfrontaci s ukrajinskou armádou. O život dosud v Donbasu přišlo přes 10 000 lidí, 2,5 milionu jich podle odhadů z oblasti uprchlo na Ukrajinu nebo do Ruska. Navzdory určitému zmírnění bojových operací zatím mezinárodní úsilí o vyřešení krize nepřineslo hmatatelné výsledky.

ČTK
V. Linhart A co je vám po tom? 15:20 31.1.2018
V. Grycz Prý a bojovníci. Jasná kachna. 18:34 29.1.2018
J. Čížek Že by Boží mlýny? 17:14 29.1.2018

VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty
VIDEO: Tři recepty na jednoduché pudinkové dorty

Pudink v hrníčku je klasika, zkuste z něj ale vykouzlit ještě větší dobroty. Co třeba tříbarevnou bábovku, koláčky v zapékací misce anebo dort, kterým okouzlíte na každé dětské oslavě.