Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský miliardář Berezovskij se oběsil, odhalila pitva

Svět

  7:24aktualizováno  8:16
LONDÝN - Ruský miliardář Boris Berezovskij zemřel podle pitvy patrně oběšením. Informovala o tom ve zdrženlivě formulované zprávě britská policie. Podle policistů před smrtí nejspíše nedošlo k boji. Média již dříve spekulovala o sebevraždě. Nicméně tělo bude podrobeno dalším testům a pokračuje zkoumání místa události.

Boris Berezovskij na snímku z roku 2007 foto: ČTK

Sedmašedesátiletý Berezovskij žil dlouhodobě v Británii, neboť mu v domovském Rusku hrozilo vězení. Velký kritik prezidenta Vladimira Putina byl k celkem 19 letům za mřížemi za rozkrádání majetku letecké společnosti Aeroflot a za údajné vytunelování automobilky Autovaz. Byl také obviněn z pokusu o státní převrat a dalších trestných činů.

ČTĚTE TAKÉ:

Tělo nalezl v sobotu v koupelně domu v Ascotu u Londýna tělesný strážce Berezovského. Ruský oligarcha se údajně léčil na depresi a ztratil smysl života. Britská policie informovala, že podle výsledků pitvy provedené patologem ministerstva vnitra "smrt odpovídá oběšení". "Lékařský expert neobjevil známky boje," uvádí se v policejním prohlášení. Nicméně na definitivní závěr je ještě brzy, neboť zkoumání těla ještě neskončilo.

Na výsledky dalších testů, včetně toxikologických a histologických, bude nutné počkat několik týdnů, upozornila policie.

Otazník nad šálou nalezenou u těla

Kromě toho pokračuje pátrání v domě Berezovského, které zřejmě potrvá ještě několik dní. "Policejní kordon tam zůstane, aby ohlídal místo události, dokud nebude práce dokončena," řekl podle BBC jeden z detektivů. Odmítl přitom komentovat spekulace ohledně údajného nálezu šály u těla mrtvého.

Poznamenal, že není možné se po dobu vyšetřování vyjadřovat k žádným věcem nalezeným v domě.

Podle redaktora ruského vydání časopisu Forbes Ilji Žeguljova, který s Berezovským hovořil den před jeho smrtí, miliardář za své největší přání označil návrat domů. Přehodnotil prý názor na Putina. Kreml nyní zvažuje, že povolí pohřeb Berezovského v Rusku.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!