17. prosince 2018 11:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský ministr zahraničí Lavrov označil Porošenkovu vládu ze neonacistickou

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. | foto: Reuters

Moskva  Za neonacistický režim, který se dostal k moci díky zradě Západu, označil v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vládu ukrajinského prezidenta Petra Porošenka. Pohrozil Ukrajině, aby se nepokusila o vojenskou provokaci na administrativní hranici s Krymem. Kyjev ji podle Lavrova chystá v poslední prosincové dekádě. Tajemník ukrajinské rady pro národní bezpečnost a obranu Oleksandr Turčynov vyjádření šéfa ruské diplomacie odmítl jako "blábolení".

Ukrajinský režim má „všechny rysy režimu nacistického a neonacistického“, řekl Lavrov v rozhovoru pro rozhlasový kanál listu Komsomolskaja pravda. Dostal se podle ruského ministra k moci „díky tomu, že Západ zradil všechny normy mezinárodního práva a mezinárodního chování“. Většina ukrajinského národa se chce „ostudného režimu“ zbavit a přeje si návrat k normálním vztahům s Ruskem, konstatoval Lavrov.

Rusko ale s Ukrajinou nebojuje, „ani s ní bojovat nebudeme, to vám slibuji“, řekl Lavrov posluchačům. S Kyjevem prý bojují ruskojazyční občané Ukrajiny, kteří žijí v Donbasu. Ministr tak zopakoval tvrzení Moskvy opakovaně popírané Kyjevem a jeho spojenci, že povstání separatistů na východě Ukrajiny Rusko vojensky nepodporuje.

Lavrov obvinil ukrajinské vedení, že v poslední dekádě chystá „vojenskou provokaci“ na administrativní hranici mezi anektovaným Krymem a ukrajinským vnitrozemím, kterou Moskva po okupaci poloostrova vydává za státní hranici Ruské federace. Odpověď Ruska by podle Lavrova byla pádná.

„Je to naše země, naše hranice. Nedopustíme, aby se (Porošenko) jakkoli pokusil hájit své zájmy a porušovat práva, která obyvatelé Krymu obhájili v plném souladu s mezinárodním právem,“ řekl dále.

Lavrov nicméně naznačil, že „lidové republiky“, které proruští vzbouřenci vyhlásili v Donbasu, Rusko oficiálně uznat nehodlá. „Chcete je uznat? A co dál? Ztratit zbytek Ukrajiny a nechat ji nacistům?“ odpověděl ministr na dotaz ruských posluchačů, proč Moskva povstalecké „státy“ neuznává.

„’Odhalení’ šéfa ruské diplomacie o ‚plánovaném útoku ukrajinské armády‘ a další pasáže o ‚nacistickém‘ a ‚neonacistickém režimu‘ lze komentovat jedinou větou. Udělám to jazykem srozumitelným Rusům: Je to blábolení šedé kobyly, pardon - šedého valacha,“ napsal Turčynov na facebooku v narážce na ruské přísloví, pocházející z ruského venkova, které postarší žvanily přirovnává k šedým kobylám, resp. k šedým valachům.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.