Čtvrtek 10. října 2024, svátek má Marina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

'Obchodník se smrtí' But dostal v USA 25 let vězení

Svět

  7:21aktualizováno  9:03
NEW YORK - K 25 letům vězení odsoudil ve čtvrtek newyorský soud ruského obchodníka se zbraněmi Viktora Buta. Byl obviněn z pokusu prodat zbraně teroristické skupině v Kolumbii.

Viktor But dostal 25 let vězení a pokutu 15 milionu dolarů. foto: ČTK

Za tento trestný čin hrozilo Butovi až doživotí. Soudkyně mu kromě toho uložila pokutu 15 milionů dolarů. Obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

Porota amerického federálního soudu loni v listopadu přijala verzi vyšetřovatelů, že But hodlal prodat zbraně kolumbijské levicové guerile Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) i s vědomím, že tyto zbraně budou použity proti Američanům.

Za členy FARC se vydávali američtí a thajští agenti, kteří Buta v roce 2008 v Thajsku zatkli. Po vydání do Spojených států v roce 2010 pak byl But obviněn ze spiknutí za účelem zabít občany USA, obchodování se zbraněmi a z poskytování materiální podpory teroristické organizaci.

Letecká doprava jako výmluva nezabrala
But, jenž si vysloužil přezdívku "obchodník se smrtí", všechna obvinění popírá a tvrdí, že zcela legálně provozoval nákladní leteckou dopravu.

"Nikdy jsem nechtěl nikoho zabít, nikdy jsem nechtěl prodat zbraně," řekl u soudu před vynesením rozsudku. Krátce poté, co prokurátor začal číst rozsudek, nečekaně vykřikl: "Je to lež! "

"MÁME STEJNÉHO NEPŘÍTELE"

Podle prokurátorů But na schůzce v Bangkoku s domnělými členy FARS souhlasil, že prodá 100 raket země-vzduch a 5000 pušek AK-47. Agenti údajně tehdy Butovi řekli, že zbraně budou použity k útokům na americké piloty pomáhající kolumbijské vládě. But údajně odpověděl: "Máme stejného nepřítele".

Agenti, kteří se vydávali za členy FARS, svědčili u soudu ve prospěch obžaloby. Stejně svědčil i Butův obchodní partner Andrew Smulian. I na ně se But obrátil a vykřikl: "Ať vám Pán Bůh odpustí. Jemu se budete zodpovídat, ne mně." Soudkyně uvedla, že trest 25 let, a nikoli doživotí, jak žádali prokurátoři, je dostačující a vhodný trest, protože není žádný důkaz, že by byl But obviněn z pokusu uškodit Američanům, kdyby ho neoslovili američtí agenti vydávající se za kolumbijské rebely. Není také důkaz, že by se snažil zapojit do teroristické organizace, ale prodával v minulosti zbraně "nejkrutějším režimům světa".

Podle obhajoby But nikdy nechtěl prodat zbraně, ale pouze dvě nákladní letadla. Obhájci se proti rozsudku odvolají a chtějí bojovat do posledních sil s americkou vládou, která podle nich pronásleduje nevinného člověka.

BUT JAKO HVĚZDA HOLLYWOODU

But byl odsouzen jen v souvislosti s prodejem zbraní, ale americké úřady tvrdí, že se podílel na pašování zbraní už od 90. let minulého století a dodával je diktátorům a do konfliktních oblastí v Africe, Jižní Americe a na Blízký východ. Podle zpráv médií But současně dodával humanitární pomoc do různých koutů světa a vozil příslušníky OSN do zemí zmítanými konflikty.

Podle týdeníku The Economist a dalších médií se podílel i na zásobování Američanů v Afghánistánu a Iráku.

Butův osud se stal inspirací pro americký film z roku 2005 Obchodník se smrtí, kde dodavatele zbraní všeho druhu ztvárnil Nicolas Cage.

Butova manželka však prohlásila, že ze strany ruského ministerstva zahraničí očekává "tvrdý" zásah, a může se tak stát, že si ruský obchodník svůj trest odpyká v ruském vězení. Informaci ve čtvrtek přinesla agentura Interfax.

Butův ruský obhájce Viktor Burobin se odvolal na rusko-americkou dohodu, podle níž si mohou američtí občané odsouzení v Rusku odpykávat trest v USA a naopak - Rusové odsouzení americkým soudem mohou být vydáni do Ruska.

Ruský versus americký právník
"Kauza ale zatím v této fázi není, nejprve musí proběhnout odvolací řízení. A po něm může But vyjít na svobodu," soudí Burobin.

Možnost Butova vydání do Ruska ovšem zpochybnil jeho americký obhájce Albert Dayan. "V USA neexistuje justiční praxe umožňující vydání odsouzeného do ciziny," prohlásil. "Když se mě ale zeptáte, zda je něco takového možné, pak odpovím, že ano," dodal.

Spíš než na spravedlnost americké justice spoléhá Butův obhájce na politickou dohodu mezi Ruskem a Spojenými státy. To naznačila i Butova manželka Alla, která proces sledovala v New Yorku. Butová očekává "tvrdou" reakci ruského ministerstva zahraničí a "konkrétní akce" Moskvy.

Bez ohledu na výši trestu manželka odsouzeného označila rozsudek za vítězství obhajoby. "Domnívám se, že to je vítězství našich obhájců, Viktora a naší země. Pokud soud rozhodl o nejmenším možném trestu, pak vlastně přiznal neudržitelnost obvinění," řekla Butová ruským reportérům. "Chovám naději, že o co nejrychlejším návratu Viktora Buta do Moskvy bude brzy rozhodnuto," dodala. Rozsudek je podle ní "morálním vítězstvím" její rodiny.

Pokud by But s odvoláním neuspěl, měl by strávit podle Dayana ve vězení 18 let s přihlédnutím k dosavadní délce vazby v New Yorku a v Thajsku a s ohledem na to, že by mu měl být trest zkrácen za dobré chování. Na odvolání soud ve čtvrtek vymezil čtrnáctidenní lhůtu.

Autoři: ,