Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Ruský odvolací soud potvrdil tříletou podmínku pro režiséra Serebrennikova

Ruský režisér Kirill Serebrennikov u moskevského soudu. Na roušce je portrét ruského hudebníka Viktora Coje. foto: ČTK

Moskva - Moskevský odvolací soud ve středu pravomocně potvrdil podmíněný trest v případu filmového režiséra a kritika poměrů v Rusku Kirilla Serebrennikova. Režisérovi stoupenci pokládají kauzu za další příznak „návratu do stalinského Sovětského svazu“.
  17:28

Serebrennikova shledal letos v červnu nižší soud vinným z rozkradení státní dotace a potrestal jej tříletým podmíněným trestem. Kritik korupce, byrokracie i ruského vedení vinu popíral. Obžaloba žádala pro Serebrennikova šest let odnětí svobody.

Podobné verdikty - tři, resp. dva roky podmíněně - vynesla soudkyně i nad spoluobžalovanými ve stejné věci, Jurijem Itinem a Aleksejem Malobrodským.

Režisér Kirill Serebrennikov je v Rusku držen ve vězení. Některé transparenty...
Ruský režisér Kirill Serebrennikov u moskevského soudu v pondělí 22. 6. 2020.

Námitky, důkazy a argumenty obhajoby tvrdící, že celá státní dotace ve výši 200 milionů rublů (téměř 69 milionů Kč) byla řádně vynaložena na schválený projekt Platforma, soudkyně Olesja Mendělejevová odmítla.

Stát podle verdiktu utrpěl škodu 128,9 milionu rublů (asi 44 milionů Kč). Odsouzení mají celou sumu státu nahradit.

Soud shledal režiséra Serebrennikova vinným ze zpronevěry 129 milionů rublů. Obžaloba pro něj žádá šest let

Rozhodnutí moskevského městského soudu podle jedné z advokátek dává úřadům možnost začít vymáhat zmíněnou sumu, ale obhajoba se ještě nerozhodla, zda se pokusí v případu bojovat ještě u vyšší instance.

Serebrennikov byl před třemi lety obviněn, že se svými spolupracovníky zpronevěřil miliony rublů. V roce 2011 režisér zorganizoval projekt nazvaný Platforma, který měl přispět k popularizaci moderního umění, od ministerstva kultury na něj dostal dotaci přes 200 milionů rublů. Podle vyšetřovatelů společně se spolupracovníky vykazovali neexistující náklady a nezákonně se obohatili, což všichni odsouzení popírají.

Ruský prokurátor žádá šest let vězení pro známého režiséra. Serebrennikov je obžalován ze zpronevěry milionů rublů

Serebrennikovův osud vyvolal na umělecké scéně neobvykle širokou vlnu odporu, stíhání režiséra odsoudili také mnozí jeho zahraniční kolegové. Zastavení procesu v otevřeném dopise požadovaly také tisíce kulturních osobností, které upozornily na „hrubé přehmaty ze strany vyšetřovatelů“.

Serebrennikovova tvorba je známá i za ruskými hranicemi, jeho filmy se promítaly na festivalech v Cannes i v Benátkách. Umělec se v minulosti kriticky vyjadřoval k rostoucí cenzuře v Rusku a prohlásil, že „vše se vrací k nejžalostnější sovětské praxi“. Loni v březnu byl oceněn jako nejlepší ruský režisér za film Léto, který stříhal již v domácím vězení.

Serebrennikov „platí cenu za svobodu, s jakou se vyjadřoval“, řekl agentuře AFP krátce před červnovým rozsudkem Olivier Py, který je ředitelem festivalu v Avignonu.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat