Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Opoziční lídr Navalnyj prý po útoku ztratil 80 procent zraku v jednom oku

Svět

  17:15
Moskva - Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj oznámil, že dočasně ztratil 80 procent zraku v jednom oku po čtvrtečním útoku brilantovou zelení. Neznámí pachatelé v Moskvě politikovi polili obličej roztokem barviva, které se v Rusku používá jako antiseptikum. Navalnyj se v úterý obrátil na prokuraturu kvůli údajné nečinnosti policie, informovala agentura Interfax.

Alexej Navalnyj po útoku chemikálií. foto: navalny.com

Navalnyj uvedl, že podle lékařské diagnózy utrpěl středně těžké chemické popáleniny pravého oka. „Lékařka je přesvědčená, že se nejednalo pouze o roztok zeleně. Byla to jasná směs žíraviny. V tuto chvíli oko z 80 procent nevidí,“ řekl politik. Dodal, že zranění není nevratné.

V pondělí se v médiích objevil videozáznam útoku na Navalného, na kterém uživatelé na internetu identifikovali útočníka jako člena provládní skupiny SERB Alexandra Petrunka. Vedení skupiny toto tvrzení odmítlo.

Skupina SERB je známá pokusy zničit památné místo vraždy kritika Kremlu Borise Němcova nebo snahami vyvolat provokace na protestech proti konfliktu na Ukrajině. Podle rozhlasové stanice Echo Moskvy Petrunko v září 2016 polil močí vystavené snímky amerického fotografa, které prý urážely rodinné hodnoty a nabádaly k pedofilii. Skupina roztok zeleně proti opozičním aktivistům použila v minulosti údajně několikrát.

Navalnyj patří k hlasitým kritikům Kremlu. V březnu zveřejnil film, v němž obvinil ruského premiéra Dmitrije Medveděva ze zneužití úřadu a z obohacování na úkor státu. Zemi následně zasáhla vlna protivládních protestů. Opoziční předák se navíc hodlá postavit dosavadnímu prezidentovi Vladimiru Putinovi v nadcházejících volbách plánovaných na příští rok.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!