26. června 2019 12:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský parlament schválil pozastavení dohody o raketách s USA z roku 1987

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Horní komora ruského parlamentu schválila zákon o pozastavení platnosti dohody o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF), kterou Moskva a Washington podepsaly v roce 1987 a jejíž vypovězení s půlroční lhůtou oznámily USA letos v únoru.

Ve středu přijatý zákon, který už schválila dolní komora ruského parlamentu, nicméně dává prezidentovi Vladimiru Putinovi právo dohodu obnovit. Informovala o tom agentura TASS.

Zákon, jehož návrh Putin předložil do parlamentu koncem května, má pouze tři věty. První stanoví pozastavení platnosti dohody, druhá uvádí, že o obnovení platnosti dohody rozhoduje prezident, a třetí praví, že zákon vstupuje v platnost oficiálním zveřejněním.

Dohoda INF jejím signatářům zakazuje výrobu, zkoušky a rozmisťování pozemních raket a střel s plochou dráhou letu s doletem od 500 do 5500 kilometrů; omezení se týká rovněž odpalovacích zařízení. Loni v říjnu americký prezident Donald Trump oznámil záměr smlouvu vypovědět, protože ji Rusko porušuje. Rusko ale tvrdí, že smlouvu dodržuje.

Na počátku byla střela, která dohodu porušovala

Loni v prosinci dal šéf americké diplomacie Mike Pompeo Moskvě ultimátum, aby do 60 dnů buď zničila či upravila střelu, která podle Washingtonu dohodu INF porušuje. Předmětem sporu je ruská střela s plochou dráhou letu označovaná na Západě SSC-8 a v Rusku Novator 9M729. Washington tvrdí, že její dolet při ruských testech přesáhl povolených 500 kilometrů, zatímco Moskva uvádí, že střela má dolet jen 480 kilometrů.

Letos 1. února Spojené státy oznámily, že od smlouvy odstupují. Podle smluvních podmínek začala půlroční výpovědní lhůta, která dává Moskvě příležitost údajné porušování dohody napravit. Pokud se tak nestane, bude vypovězení ze strany USA po šesti měsících definitivní. Putin už v únoru uvedl, že Moskva na krok Washingtonu odpoví stejně, tedy také odstoupí od dohody a zahájí vývoj nových raket.

V úterý uvedl generální tajemník Severoatlantická aliance Jens Stoltenberg, že NATO chystá společnou reakci v případě, že Rusko nezačne dohodu INF dodržovat. Bližší podrobnosti k možným krokům nesdělil. Dodal však, že země aliance doufají, že Moskva v půlroční lhůtě, tedy do začátku srpna, začne smlouvu dodržovat.

Na Stoltenbergův výrok ve středu reagoval náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov, který novinářům řekl, že smlouva na akci NATO adekvátně zareaguje. „Pokud se tyto hrozby (NATO) naplní v konkrétní akci, přijmeme odvetná vojenská opatření,“ řekl Rjabkov podle agentury TASS.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!