14. ledna 2018 16:41 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Snad nebudou Češi podezřívat Moskvu ze zásahu do voleb, doufá ruský poslanec Čepa

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 74Diskuse
Miloš Zeman po prvním kole. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman po prvním kole. | foto:  Dan Materna, MAFRA

MOSKVA Ruský poslanec Alexej Čepa doufá, že v Česku nevznikne podezření z ruského vměšování do českých prezidentských voleb. Řekl to v neděli agentuře RIA Novosti. Jeho parlamentní kolega Franc Klincevič na facebooku nevyloučil, že vítězství Miloše Zemana v prvním kole je součástí nezvratných „tektonických změn“ v Evropě slibujících zlepšení vztahů s Moskvou.

Ruská média se v neděli většinou zdržely komentářů k výsledkům prvního kola voleb v České republice a zaznamenávají pouze Zemanovo vítězství a výsledek jeho vyzyvatele pro druhé kolo Jiřího Drahoše. První ohlasy ale zaznívají z ruského parlamentu.

Čepa, který je místopředsedou zahraničního výboru Státní dumy, v rozhovoru pro agenturu RIA Novosti označil za nejdůležitější, aby v Česku při hodnocení výsledků voleb „neměli podezření, že zasáhla ruka Kremlu“. Upozornil, že Moskva s Prahou udržuje „normální“ obchodní a hospodářské vztahy, které by Čepa rád dál rozvíjel.

Čepa: Čeští politici se dopouštějí rusofobních akcí

„Chci jen doufat ve zlepšení vztahů mezi našimi zeměmi, které spojují dlouhá léta přátelství, nehledě na řekněme rusofobní akce mnoha politiků dnešního Česka,“ prohlásil poslanec a dodal, že svou naději chová bez ohledu na konečný výsledek českých prezidentských voleb.

První kolo voleb na facebooku komentoval i Klincevič, první místopředseda branného výboru Rady federace, horní parlamentní komory. Upozornil, že vyhrál Miloš Zeman, který se zasazuje o rozvoj rusko-českých vztahů. Konečné výsledky voleb ale nehodlá odhadovat, hovořit o jakékoli závažné korekci vztahů mezi Evropskou unií a Ruskem je prý v souvislosti s českými volbami předčasné.

„Ať mě ale odborníci opraví - všechno to do jisté míry připomíná tektonické přírodní pohyby. Jakoby se nic nedělo, ale proces pokračuje. Koneckonců nemá význam, kdo v českých prezidentských volbách vyhraje. Proces nelze zastavit,“ napsal ruský senátor.

ČTK
  • 74Diskuse