Pondělí 30. listopadu 2020svátek má Ondřej 1 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský premiér navštíví ve čtvrtek Minsk. Půjde o první podobnou návštěvu od vypuknutí krize

Michail Mišustin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michail Mišustin. | foto: AP/ČTK

Moskva  Ruský premiér Michail Mišustin navštíví ve čtvrtek Minsk, oznámil ve středu šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov na úvod jednání se svým běloruským protějškem Uladzimirem Makejem. Půjde o první návštěvu tak vysoce postaveného ruského představitele v Minsku od vypuknutí politické krize, poznamenala agentura AFP. V pátek naopak bude v Moskvě jednat běloruský ministr obrany.

V Bělorusku čtvrtým týdnem pokračují protesty proti autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi. Lavrov ve středu odmítl jednání s běloruskou opozicí.

„Doslova zítra se uskuteční návštěva předsedy ruské vlády Michaila Mišustina v Minsku,“ řekl Lavrov a připomněl, že v nejbližší době má běloruský prezident Alexandr Lukašenko navštívit Moskvu. Makej poděkoval, že pozice Ruska pomáhá zabránit „otevřenému vměšování cizích sil do vnitřních záležitostí Běloruska“. Úřadům se podle ministra podařilo ustát „první nápor“ a odvrátit zopakování „ukrajinského scénáře“ a „scénáře barevné revoluce“, tedy podle něj státnímu převratu „zorganizovanému z ciziny“. Makej také tvrdil, že úroveň napětí v zemi mezitím poklesla a situace se stabilizuje.

„Odsuzujeme nátlak, které se v současnosti snaží vyvíjet na legitimní vládu Běloruska řada zahraničních států, které současně poskytují podporu opozici, nespokojené s výsledkem prezidentských voleb,“ prohlásil Lavrov před novináři podle agentury TASS, v zjevné narážce na sankce přijaté pobaltskými státy a připravované sankce Evropské unie. Tvrdil, že v Bělorusku se snaží vyvolat nepokoje „200 extrémistů, vycvičených na Ukrajině“, a prohlásil, že Rusko nemá důvod, aby jednalo s koordinační radou, vytvořenou běloruskou opozicí.

Prezidentské volby z 9. srpna byly podle Makeje zneužity „vnějšími a vnitřními silami k pokusu o destabilizaci“ Běloruska a následující „násilné demonstrace“ vrhly vztahy s evropskými partnery „o mnoho let zpět“.

Běloruský ministr obrany Viktar Chrenin podle agentury Interfax v pátek navštíví Moskvu, kde se má zúčastnil porady se svými protějšky z bývalých sovětských republik. Chrenin má na poradě přednést referát o mezinárodní a regionální bezpečnosti, o odvrácení hrozby vypuknutí válek a ozbrojených konfliktů a o posilování vojenské spolupráce. Účast na poradě má podle běloruského ministerstva obrany potvrdit, že Minsk zůstává věrný svým závazkům, uvedla agentura Interfax.

Moskva a Minsk jsou blízkými spojenci i přes sváry mezi vůdci obou zemí v nedávné době. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden oznámil, že na Lukašenkovu žádost vytvořil „zálohu“ bezpečnostních sil, která by měla zasáhnout v Bělorusku, pokud by se tamní situace vymkla kontrole. Lukašenko, který ještě nedávno trpce vyčítal Moskvě údajné ekonomické křivdy, na oplátku na veřejnosti podle listu Kommersant hovořil o rusko-běloruském bratrství a o „společné vlasti dvou národů, sahající od Brestu po Vladivostok“.

Nebezpečná místa Česka: pražské hlavní nádraží. Třicet let zde vládne podsvětí

Hlavní nádraží v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Reportéři MF DNES mapují místa, která podle statistik nejsou výjimečně nebezpečná. Ve skutečnosti jde o no-go zóny,...

Populární zážehové motory ztrácí na spolehlivosti, problémy začínají u oleje

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po letech převahy dieselů se pozornost obrací k zážehovým motorům, o kterých se říká, že jejich údržba je méně...

Unikátní analýza čtyř tisíc hypoték: zjištění jsou mnohdy překvapivá

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hypoteční trh zlevňuje a trhá rekordy. Jaká je ale realita při poskytování hypotečních úvěrů? Jak rychle je lze získat,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!