6. prosince 2017 15:37 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský prezident Putin oznámil, že se bude ucházet o znovuzvolení

Ruský prezident Vladimir Putin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský prezident Vladimir Putin. | foto: Reuters

MOSKVA Ruský prezident Vladimir Putin ve středu ohlásil, že se bude ucházet o znovuzvolení hlavou státu na dalších šest let v prezidentských volbách v březnu 2018. „Ano, budu kandidovat na prezidenta,“ řekl při setkání s pracovníky automobilky GAZ v Nižním Novgorodu.

„GAZ za vas, GAZ za vas (GAZ stojí za vámi, GAZ je pro vás),“ skandoval podle ruské redakce zpravodajské stanice BBC dav a Putin dodal, že lepší místo pro oznámení své kandidatury si nemohl vybrat. „Jsem si jist, že s vámi se vše povede,“ řekl.

Putin, pokládaný za jasného favorita voleb, se až dosud ke své kandidatuře odmítal vyjadřovat. Vysvětloval to tím, že po zahájení volební kampaně „všichni přestanou pracovat“. Průzkumy současnému šéfovi Kremlu slibují hladké vítězství.

O zvolení prezidentem se bude ucházet počtvrté

O zvolení prezidentem se 65letý Putin bude ucházet počtvrté. První dva mandáty byly čtyřleté, než byly prodlouženy novelou ústavy v době, Putin stál v čele vlády (2008-2012), protože mu ústava nedovolovala zastávat nejvyšší úřad potřetí za sebou.

Ruští politici komentovali Putinovo oznámení slovy jako „historický den“, „jistota zítřka“ či „žádné překvapení“, uvedl list Vedomosti. Podle něj Putinovo oznámení odstranilo „jedinou - a to ještě čistě symbolickou - záhadu prezidentských voleb 2018“. A Rusko čeká dalších šest let, víceméně podobných dosavadní Putinově éře. Mezitím ovšem dospěje celá generace, která se za Putina narodila a pro kterou prezidentské volby znamenají jen výběr místa a data pro pronesení pár slov.

Putin dnes podle listu Kommersant předložil sněmovně návrh zákona, který má od Nového roku zajistit, že každý měsíc dostanou přídavky na děti rodiny, jejichž příjem nepřevyšuje půldruhanásobek životního minima. Tato dávka by měla odpovídat životnímu minimu stanovenému pro děti v daném regionu.

Experti ještě očekávají odpověď na otázku, zda Putin bude kandidovat „sám za sebe“ s podporou podpisů 300 tisíc voličů (jako v letech 2000 a 2004), anebo jako kandidát vládní strany Jednotné Rusko (jako v roce 2012).

Volební kampaň oficiálně začíná v polovině prosince

Volební kampaň má oficiálně začít v polovině prosince. Jejím vyhlášením začne uchazečům běžet dvacetidenní lhůta pro předání potřebných dokumentů ústřední volební komisi.

Záměr kandidovat již vyjádřila televizní moderátorka Xenija Sobčaková, vůdce nacionalistů Vladimir Žirinovskij, podnikatel Boris Titov a opoziční předák Alexej Navalnyj, kterého ale úřady nechtějí ke klání o Kreml připustit s odůvodněním, že byl pravomocně odsouzen.

Putinova adekdota

Putin, který stojí u kormidla moci již 18 let, v říjnu ve Valdajském klubu na otázku ohledně plánů do budoucna odpověděl anekdotou o podnikateli, který náhle přišel o peníze, a tak vysvětluje ženě, že se budou muset z drahé vily přestěhovat na sídliště a taky vyměnit mercerdes za skromnou ladu. Nejistě se ženy ptá, zda ho bude dál milovat, a dostává odpověď: „Moc tě budu milovat. A taky se mi po tobě bude moc stýskat.“ „No, nemyslím si, že by se jim po mně moc stýskalo,“ dodal Putin.

Vizitka ruského prezidenta Vladimira Putina

 - Vladimir Putin zcela ovládá ruskou politickou scénu již osmnáctým rokem. Od srpna 1999 byl premiérem a v prosinci 1999 si ho jeho předchůdce Boris Jelcin překvapivě vybral jako svého nástupce. V březnu 2000 poprvé zvítězil v prezidentských volbách a o čtyři roky později vítězství s přehledem zopakoval. S ohledem na ústavu se poté nemohl ucházet o třetí mandát v řadě, stal se proto premiérem a jako svého nástupce v prezidentském křesle si vybral Dmitrije Medveděva. V roce 2012 si s Medveděvem své funkce vyměnili: Putin opět vyhrál prezidentské volby a znovu se ocitl v čele státu.

- Zpočátku si Putin popularitu získal rozhodným postupem ve druhé rusko-čečenské válce; nejvýraznější změny, které upevnily moc Kremlu, přinesly zákony, které prosadil v rámci boje proti terorismu po přepadením školy v severoosetském městečku Beslan, kde v roce 2004 při teroristickém útoku zahynulo přes 330 lidí.

- Již nedlouho po nástupu do Putinově nástupu do prezidentského úřadu bylo těžké nalézt ve světě hlavu státu, která má takový vliv a popularitu jako on. Rusové v Putinovi objevili ideálního vůdce, protože podle nich dokáže tvrdě hájit zájmy země v zahraničí a z Ruska po letech chaosu a úpadku opět učinil stabilizovanou velmoc.

- V letech 2008 až 2012 byl Putin šéfem hlavní politické strany v zemi Jednotné Rusko, která ovládá Státní dumu. Centralizace ústřední moci v čele s Putinem se promítá i do ekonomiky.

- Putinovi odpůrci kritizují stav demokracie v Rusku, rostoucí koncentraci moci a budování kultu osobnosti, zvyšující se vliv státu na média a ekonomiku nebo nevysvětlené vraždy novinářů. Kritické hlasy se ozývaly či ozývají i ze zahraničí, hlavně při tažení Kremlu proti opozici, během rusko-gruzínské války v Osetii v roce 2008 a nejnověji kvůli postoji Ruska ke konfliktu na Ukrajině a kvůli ruské anexi Krymu. Současně ale mnozí zahraniční vůdci Putina označují za svého přítele. Dobré vztahy má také s českým prezidentem Milošem Zemanem, se kterým se několikrát setkal.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz