Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ruský satelit se srazil s americkým

Svět

  9:07aktualizováno  15:11
MYS CANAVERAL - Na oběžné dráze Země se poprvé v historii srazily dvě velké družice. V úterý se ve výšce téměř 800 kilometrů nad Sibiří střetl americký satelit komunikačního systému Iridium a zřejmě nefunkční ruská družice. V noci na dnešek to oznámil americký Národní ústav pro letectví a vesmír (NASA), podle kterého ale trosky neohrozí Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS).

Snímek komunikačního satelitu Iridium, poskytnutý americkou NASA. foto: ČTK

Evropská unie v souvislosti se srážkou dnes vyzvala k přijetí celosvětových pravidel pro chování ve vesmíru.

Družice systému Iridium z roku 1997 vážila 560 kilogramů, o čtyři roky starší ruský satelit 950 kilogramů. Po jejich srážce se na oběžné dráze vytvořily dva mraky trosek. Podle NASA zatím není zřejmé, jak jsou úlomky velké, ani kolik jich je. "Zatím se určitě počítají na desítky. Ale řekl bych, že nakonec jich napočítáme stovky," prohlásil zástupce NASA Mark Matney.

Představitelé NASA i ruské Federální kosmické agentury (Roskosmos) se shodují, že úlomky zničených družic zatím neohrožují ISS, která obíhá Zemi na nižší oběžné dráze, zhruba 350 kilometrů nad Zemí. Podle amerických vědců nebezpečí nehrozí ani nejbližšímu startu raketoplánu Discovery, který ke stanici poletí 22. února.

Vyjádření EU
Evropská unie v reakci na střet obou družic vyzvala v Ženevě na půdě Konference pro odzbrojení k přijetí pravidel, která by minimalizovala riziko dalších podobných kolizí. "Taková prevence by přispěla k posílení mezinárodní bezpečnosti a podpořila by mezinárodní spolupráci na poli svobodného zkoumání a využívání vesmíru všemi státy k mírovým účelům," citovala prohlášení českého předsednictví agentura Reuters.

Unie dále vyzvala všechny státy, aby se zdržely úmyslných akcí, které by mohly zničit nebo poškodit jakékoli objekty ve vesmíru.

Na oběžné dráze je nyní kolem 3300 funkčních satelitů

Od vypuštění prvního satelitu Sputnik 1 Sovětským svazem 4. října 1957 bylo za více než 51 let do vesmíru vysláno na 33.500 různých družic, z nichž se přes 27.000 rozpadlo či jinak zničilo.

Na oběžné dráze je nyní kolem 3300 funkčních přístrojů různých typů od řady států či mezinárodních organizací. Satelity vynášejí rakety Ruska, USA, Evropské vesmírné agentury (ESA), Japonska, Číny, Indie a Izraele, minulý týden vyslal na oběžnou dráhu svou družici i Írán.

Zajímavostí bylo první úspěšné vyslání družice na oběžnou dráhu soukromou společností. Loni 28. září se to po třech nezdarech podařilo malé americké firmě Space Exploration (SpaceX), která vypustila na raketě Falcon 1 maketu družice RatSat.

Počty funkčních satelitů na oběžné dráze podle zemí či organizací: (tabulka obsahuje informace o 15 zemích s největším počtem satelitů)

1 Rusko 1408
2 USA 1056
3 Japonsko 119

4 Čína 78
5 Mezinárodní organizace spojových družic (Intelsat) 66
6 americká společnost Globalstar 60
7 Francie 45
8 Evropská vesmírná agentura (ESA) 44
9 americká společnost Orbcomm 41
10 Indie 37
11 Německo 36
12 Evropská organizace pro družicové telekomunikace (Eutelsat) 30
13 Kanada 29
14 Británie 26
15 Lucembursko 16

Úlomky ohrozí teleskop
Trosky ale představují riziko pro Hubbleův vesmírný teleskop a pro
satelity, jež se pohybují na vyšších oběžných drahách než ISS. Jsou totiž blíž k mraku úlomků, které letí takovou rychlostí, že by mohly zničit jiné družice.

"Případné hrozby permanentně analyzujeme," uvedla mluvčí NASA Kelly Humphriesová. Podle BBC vědci doufají, že většina trosek nakonec shoří v zemské atmosféře.

Podle NASA byly dosud zaznamenány pouze čtyři srážky lidmi vyrobených objektů na oběžné dráze kolem Země. Vždy se ale jednalo pouze o odhozené součásti nebo stupně nosných raket, případně malých satelitů, a tyto srážky se považovaly za zanedbatelné.

Na oběžné dráze je plno
Američtí vědci ale varují, že vesmírné srážky budou v příštích letech
častější. Na oběžné dráze se podle NASA pohybuje na 17.000 úlomků objektů vyslaných do vesmíru lidmi. Jejich počet výrazně vzrostl v posledních letech, především kvůli rozpadání starých satelitů.

Společnost Iridium, jejíž satelit se při srážce roztříštil, měla na oběžné dráze 64 telekomunikačních družic. Zničení jedné z nich způsobilo uživatelům sítě, kterou využívá především americké ministerstvo obrany, dočasný výpadek signálu. Zástupci společnosti nicméně předpokládají, že do30 dnů zničenou družici nahradí rezervním satelitem.

Program Iridium byl spuštěn v roce 1990 a původně měl zahrnovat 77 družic. Své jméno získal podle chemického prvku, který má 77 elektronů obíhajících jádro. V roce 1999 ale původní provozovatel systému zkrachoval a o dva roky později byl projekt obnoven v oklestěné verzi.

Autor: