20. února 2018 18:19 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Zachránil desítky tisíc maďarských Židů, pak zmizel beze stopy. Moskva tají, co se stalo se Švédem Wallenbergem

Raoul Wallenberg. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Raoul Wallenberg. | foto: Wikimedia

MOSKVA Moskevský městský soud zamítl odvolání rodiny švédského diplomata Raoula Wallenberga, který během druhé světové války zachránil desetitisíce maďarských Židů před koncentračními tábory a po zatčení sovětskými vojáky v roce 1945 beze stopy zmizel. Uvedla to agentura TASS. Loni v září soud první instance zamítl žádost o zveřejnění utajovaných dokumentů o Wallenbergově smrti.

Wallenberga zatkli sovětští vojáci v Budapešti, kde za války působil jako tajemník švédského velvyslanectví. V maďarské metropoli zřídil několik úkrytů pro Židy a rovněž pro ně zajišťoval švédské cestovní pasy, které jim poskytovaly ochranu. Před deportací do nacistických koncentračních táborů tak zachránil zřejmě přinejmenším 20 tisíc Židů.

V lednu 1945 zadrželi Wallenberga sovětští vojáci a jeho další osud je dodnes zahalen tajemstvím. Podle některých historiků byl dva roky po válce zastřelen v moskevské věznici. Podle oficiální sovětské verze, na níž trvá i Rusko, diplomat zemřel po srdeční příhodě v červenci 1947.

Mnozí historikové to však zpochybňují a tvrdí, že Wallenberg žil v Rusku ještě dlouho poté. Na konci října 2016 ho švédské úřady prohlásily za mrtvého.

Ruský soud loni v listopadu v odůvodnění svého zamítavého stanoviska konstatoval, že údaje obsažené v utajovaných spisech obsahují osobní údaje o jiných osobách. Odvolací soud v úterý toto stanovisko potvrdil.

ČTK

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.