Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ruský soud poslal do vazby muže, který bodl do krku redaktorku nezávislého rádia

Média

  14:45
MOSKVA - Moskevský soud v úterý poslal na dva měsíce do předběžné vazby muže, který v pondělí pobodal redaktorku nezávislé rozhlasové stanice Echo Moskvy Taťjanu Felgengauerovou. Informovala o tom agentura TASS. Felgengauerová, která dostala ránu nožem do krku, byla v pondělí převezena do nemocnice.

Osmačtyřicetiletý Boris Gric obviněný z útoku na ruskou novinářku. foto: ČTK

Podle lékařů je Felgengauerová ve vážném, ale stabilním stavu. Policie čin vyšetřuje jako pokus o vraždu. Podezřelého Borise Grica vyšetřovatelé zadrželi okamžitě po útoku. Muž má izraelské a ruské státní občanství, což spolu s bydlištěm mimo ruské území byl i důvod, proč ho policie umístila do vazby. Vyšetřovatelé budou dál zkoumat i příčetnost útočníka.

Útok na redaktorku Echa Moskvy je podle šéfredaktora Alexeje Venědiktova důkazem atmosféry nenávisti, která vůči novinářům v Rusku panuje. Policie by se proto měla při vyšetřování zaměřit i na lidi, kteří jsou za ni zodpovědní a kteří útoky na novináře schvalují, dodal.

Redaktorku nezávislého rádia Echo Moskvy pobodali. Útočník měl izraelské dokumenty

„Šílenství nevzniká na prázdném místě... Lidé nežijí ve vakuu. Myslím si, že například Borise Němcova nezabil jen ten, kdo střílel, ale také atmosféra nenávisti a štvaní,“ řekl Venědiktov ve vysílání rádia. Opoziční politik Němcov, který byl v 90. letech místopředsedou vlády, byl v únoru 2015 zavražděn na mostě nedaleko Kremlu.

Redaktorka rádia Echo Moskvy Taťjana Felgengauerová.

Venědiktov také připomněl, že kritici stanice už dříve prohlašovali, že jejím redaktorům by měli „zavřít jejich špinavá ústa“.

Kreml: Útočník byl ojedinělý šílenec

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ale tato slova v úterý odmítl. „Snahy propojit tragický případ spojený s projevem šílenství s něčím dalším nejsou z našeho pohledu logické ani správné“ uvedl Peskov.

Echo Moskvy patří k hlavním opozičním médiím v Rusku i přesto, že jeho většinovým vlastníkem je dceřiná společnost státníhp energetického koncernu Gazprom. Prostor pro vyjádření dává rozhlasová stanice jak kritikům, tak obhájcům ruského režimu. Útoky proti rádiu přesto nejsou ojedinělé, na anonymní výhrůžky smrtí si v minulosti stěžovalo několik jeho redaktorů.

Šéf ruského státního podniku pro distribuci tisku Rospečať Michail Seslavinskij v úterý vyjádřil zraněné Felgengauerové podporu. „Zločin, ke kterému včera (v pondělí) došlo, nám znovu připomíná, že informační oblast nyní čelí stálému tlaku a že každý profesionál je v ohrožení života,“ cituje TASS Seslavinského.

Autor: