Někdejší příslušník americké námořní pěchoty byl zatčen v moskevském hotelu v prosinci 2018, údajně při přebírání špionážních materiálů. Američan se ale podle obhajoby domníval, že USB flash disk, který přebíral v hotelovém pokoji, obsahuje snímky z dovolené v Rusku. Jednalo se prý o nachystanou past.
Whelanův případ, podobně jako záležitost amerického investora Michaela Calveyho, který čelí v Rusku obvinění ze zpronevěry, zatěžuje beztak komplikované vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Američtí diplomaté Whelanovu kauzu označili za „významnou překážku“ pro zlepšení vztahů.
V Rusku mu hrozí až 20 let vězení. USA vyzvala Moskvu k propuštění zadržovaného Američana Whelana |
„Chování ruských úřadů vůči Paulu Whelanovi je otřesné,“ reagoval podle agentury AFP na dnešní rozsudek americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Soud s Whelanem podle něj nebyl spravedlivý a Rusko kromě toho od Whelanova uvěznění ignorovalo jeho zdravotní problémy a tím „ohrozilo jeho život“.
„Spojené státy jsou pobouřené dnešním rozhodnutím ruského soudu odsoudit amerického občana Paula Whelana po tajném procesu, s utajenými důkazy a bez náležitého prostoru pro svědky obhajoby,“ uvedl dále Pompeo. Americká vláda požaduje okamžité propuštění 50letého rodáka ze státu Michigan.
‚Jeho nevina nebudí žádné pochyby.’ Rodina Američana zadrženého v Rusku odmítá špionáž |
Whelan se hodlá proti verdiktu odvolat, sdělil jeho advokát Vladimir Žerebjonkov. V této souvislosti na dotazy novinářů také řekl, že případná výměna jeho klienta za Rusy odsouzené v USA - Viktora Buta nebo Konstantina Jarošenka - se bude projednávat až po rozhodnutí, které vynese ve Whelanově případu odvolací soud.
Obhájce dodal, že odvolání napadne samotný verdikt, ale také zpochybní nezávislost soudu. Whelanova rodina v prohlášení označila ruské soudce za osoby, které se zabývají nikoli právem, ale politikou.
„Byla mu (Whelanovi) odepřena možnost předvolat svědky ve prospěch obhajoby, byla mu odepřena možnost spolupracovat s obhájcem. Toto je výsměch spravedlnosti, alespoň podle amerických standardů,“ zhodnotil proces velvyslanec USA v Rusku John Sullivan.
„Je to všechno jen politické divadlo,“ komentoval podle agentury Reuters Whelan soudní řízení, které sledoval ze zaskleného prostoru s lavicí obžalovaných. V rukou držel papír s nápisem označujícím proces za „ostudný“ a vyzývajícím k „rozhodné akci“ amerického prezidenta Donalda Trumpa a vedoucí představitele Británie, Irska a Kanady. Kromě amerického má totiž Whelan právě také britské, irské a kanadské občanství.