Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský tisk kritizuje Medveděva za komisi proti falšování dějin

Svět

  14:36
MOSKVA - Ruský tisk tvrdě kritizuje prezidenta Dmitrije Medveděva za to, že zřídil zvláštní orgán, který by měl zabránit takzvanému falšování dějin a přepisování historie. Podle některých komentářů jde dokonce o pokus vrátit se do stalinských dob.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv. foto: AFP

Listy informaci o zřízení komise, která by podle Kremlu měla zabránit "pokusům o falšování historie, které poškozují zájmy Ruska", zveřejňují na prvních stranách.

Podle deníků jde o návrat do dob Stalina

Deník Nězavisimaja gazeta v tomto kroku prezidenta vidí "pokus o opětovné zrození podobnému orgánu, který existoval při ÚV KSSS, a o návrat do dob Stalina".

"Pokud se vrátíme do této doby, všechny naděje vkládané do Medveděva jako liberála se ukáží lichými," prohlásil analytik střediska Carnegie Alexej Malačenko.

V Medveděvově komisi by měli být kromě historiků i poslanci a úředníci ministerstva vnitra, obrany a Federální bezpečnostní služby. Měli by připravoval analytické materiály o historických publikacích a vypracovat strategii proti eventuálnímu falšování dějin.

"Stát se snaží obnovit monopol na interpretaci historie"

"Poprvé od epochy státostrany KSSS (Komunistické strany Sovětského svazu) se stát snaží obnovit svůj monopol na interpretaci historie," napsal v listu Kommersant představitel liberální opozice Vladimir Ryžkov.

"Bojím se, aby tato komise nebyla používána k honu na čarodějnice a k vyřizování účtů," vyjádřil svou obavu vojenský historik Alexej Issajev.

Stíhání za přepisování dějin druhé světové války?

Ruské úřady připravují rovněž návrh zákona, podle něhož by byli trestně stíháni ti, kdo by se snažili přepisovat dějiny druhé světové války. Ta se v Rusku nazývá Velká vlastenecká válka a zahrnuje jen období let 1941 až 1945.

Moskvě je například trnem v oku postoj pobaltských států, které odmítají ruskou interpretaci druhé světové války a které tvrdí, že byly sovětskou armádou okupovány, nikoli osvobozeny. Rusko také považuje aspoň část ukrajinského odboje za kolaboranty nacistů.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat