Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Ruský tisk: odzbrojovací dohoda nemá vojenský význam

Svět

  10:28
MOSKVA - Ruský tisk zdůraznil polititický význam nové rusko-americké odzbrojovací dohody, jež byla ve čvrtek podepsána v Praze. Z vojenského hlediska se však situace podle komentátorů nezmění.

Ani USA ani Rusko se dnes nebojí jaderného útoku z druhé strany. foto: ČTK/AP

"Smlouva se čekala dávno, nepochybně se stala událostí politicky velmi důležitou, ale vojensky nepříliš významnou," napsal hospodářský list Vedomosti. Rusko nebude muset téměř nic

Poslední dle modelu studené války?

"Obamovy výzvy k úplnému jadernému odzbrojení znějí fantasticky. Ale nová politika USA vyjadřuje pochopení, že doktrína jaderného zastrašování ztrácí smysl a účinnost v současném světě. Je možné, že nová dohoda se stane poslední smlouvou uzavřenou podle modelu z dob studené války," míní komentátor listu Vedomosti.

snižovat: země k loňskému červenci disponovala 608 rozmístěnými nosiči jaderných zbraní, tedy je už pod limitem smlouvy. "V podstatě se ruský jaderný štít zmenšuje přirozeným stárnutím," konstatoval deník s tím, že USA budou muset vyřadit 100 až 200 jaderných hlavic a zhruba stejný počet raket.

Ani USA ani Rusko se dnes nebojí jaderného útoku z druhé strany a odstrašování nijak nefunguje vůči jiným hrozbám, hlavně terorismu. Nová dohoda však odstraňuje řadu argumentů Íránu, usilujícího o jadernou zbraň.

A dosažení souhlasu v tak složitém problému dává podle Vedomostí šance na partnerství USA a Ruska i v dalších politických a ekonomických otázkách.

Sankce: Tvrdé, nebo chytré?

List Kommersant zdůrazňuje, že ty, kdo se protiví světu bez jaderných zbraní, USA a Rusko ztrestají sankcemi - a první na řadě je Írán. V tom zřejmě obě strany v Praze dosáhly zásadního souhlasu. Ale Dmitrij Medveděv opět vybízel k "chytrým" a Barack Obama k maximálně tvrdým sankcím. Rozpor list vysvětluje tím, že sankce mají být natolik "chytré", aby nezabránily Moskvě dostavět jadernou elektrárnu v íránském Búšehru.

"Uvolnění nemá alternativu," hlásají v titulku Vremja novostěj. Vládní Rossijskaja gazeta označuje podpis za "malý krůček k absolutní jaderné nule". Nězavisimaja gazeta soudí, že "velký krok" dvou supervelmocí obnovuje přerušený proces odzbrojování a zvyšuje šance květnové konference o nešíření jaderných zbraní na úspěch.

Moskovskij komsomolec si zase klade otázku, zda se podaří dospět k ratifikaci dohody současně. V ruském parlamentu se sice "žádné problémy - bude-li to vůle Kremlu - nečekají", ale Obama o "synchronizaci" mlčel. "Rusko míní počkat, kdy (a zda vůbec) si Obama zajistí podporu Senátu a jedině v tomto případě dohodu ratifikuje," konstatoval list.

The Moscow Times se pod titulkem "Poslední tango v Praze" pozastavují nad "tvůrčím počítáním" amerických a ruských jaderných hlavic, které ústí do "tvůrčího odzbrojení", tedy jaderné arzenály obou velmocí se prý zmenší jen o pět, respektive sedm procent. A to se nepočítají "nerozmístěné" hlavice, které se mohou ze skladů vrátit na rakety.

Za "blufování a obstrukce" list pokládá i hlavní ruské námitky vůči americké protiraketové obraně, protože 30 střel na Aljašce a v Kalifornii nic nezmůže proti stovkám ruských raket a ani nejambicióznější americké plány nepokryjí Evropu dříve, než nová smlouva vyprší. Nakonec tak obě strany mohly vyhlásit své "vítězství" a Moskva se zřejmě naposledy může nostalgicky radovat jako v éře odzbrojovacích dohod studené války.

Autor: