30. května 2013 17:06 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský úředník "střádal" úplatky, v bytě měl desítky milionů

Ruský rubl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruský rubl. | foto: Shutterstock

MOSKVA Kolem 140 milionů rublů (88 milionů korun) v bankovkách našli ruští vyšetřovatelé poschovávaných v bytě šéfa silniční správy ve Voroněži jižně od Moskvy. Zaskočený úředník měl peníze ukryté v obálkách, pytlících a krabicích a jejich původ nedokázal policistům uspokojivě vysvětlit. Podle vyšetřovatelů jde o úplatky od stavebních firem, které v oblasti budují nové silnice.

Šéf silniční správy Alexandr Trubnikov podle policie požadoval úplatky systematicky a bez skrupulí. Z každé sumy, kterou na základě kontraktu se stavební firmou správa silnic inkasovala, si navíc úředník "ukládal" pět procent. Trubnikovovi, který byl ve funkci od roku 2009, hrozí až deset let vězení.

Úplatkářské kauzy jsou dnes v Rusku neodmyslitelnou součástí denního zpravodajství, pozornost médií vyvolal případ z Voroněže snad jen výší zpronevěřené sumy. Zejména ve státem kontrolovaných médiích jsou případy odhalené korupce široce publikované, jako příklad důsledného úsilí Kremlu o očistu státní správy.

Vyšetřovatelé se nezdráhají obvinit ani vysoce postavené úředníky. Podezření z úplatkářství se nedávno dostalo do těsné blízkosti exministra obrany Anatolije Serďukova nebo bývalého moskevského starosty a někdejšího kremelského oblíbence Jurije Lužkova.

Putinův dekret
Právě ve čtvrtek policie oznámila odhalení velké korupční kauzy přímo v kremelské správě. Místoředitel jejího finančního a právního odboru byl spolu se dvěma podřízenými zatčen pro podezření, že převzal úplatek čtyři miliony rublů.

Úplatek prý dostali za příslib výhodného kontraktu pro majitele kancelářských prostor v centru Moskvy. Prezident Vladimir Putin podepsal v dubnu dekret, podle něhož mají státní úředníci a příslušníci jejich rodin každoročně vykazovat své příjmy a v návaznosti na ně i veškeré větší výdaje. Kreml tak chce získat nástroj, jak podrobit kontrole finanční transakce prakticky kteréhokoli úředníka státního aparátu.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Červenobílý život na hraně. Čína se zlobí, Tvrdík i celá Slavie trnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Žádná legrace to není. Aspoň pro slávisty určitě ne. Sám prezident republiky naznačil, že do slavného fotbalového klubu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!