19. prosince 2016 17:40, aktualizováno  18:11 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Ankaře zavraždil útočník ruského velvyslance. Střelil ho do zad v galerii

Muž gestikuluje nad tělem Andreje Karlova, ruského velvyslance v Turecku.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Muž gestikuluje nad tělem Andreje Karlova, ruského velvyslance v Turecku.... | foto: Burhan Ozbilici/AP

ANKARA Ruského velvyslance Andreje Karlova střelil do zad ozbrojený útočník, který byl později identifikovaný jako ankarský policista mimo službu. K atentátu došlo v ankarské umělecké galerii. Karlov nakonec zraněním v nemocnici podlehl. Útočník křičel, že jde o mstu za syrské Aleppo.

Ruský velvyslanec Karlov doprovázel prezidenta Vladimira Putina k letadlu v...

Ruský velvyslanec Karlov doprovázel prezidenta Vladimira Putina k letadlu v Istanbulu.

Vrah patřil k pořádkové policii v Ankaře, který byl mimo službu. Zatím není jasné, zda pachatel náležel k nějaké teroristické organizaci. K atentátu se nikdo dosud nepřihlásil. V Turecku je aktivních několik organizací, které v zemi spáchaly již několik teroristických útoků. Nejkrvavějších se dopustili zástupci radikálního Islámského státu a odbojných kurdských separatistů.

Podle dalších dostupných zdrojů byl pachatel označen jako 22letý Mevlüt Mert Altintaş, který byl přijat k policii v roce 2014.

Další tři lidé byli zraněni, ale nikdo ze zraněných nebyl ve vážném stavu. Jeden byl již propuštěn z lékařské péče.

Podle agentury TASS, která se odvolala na očité svědky, ozbrojenec zasáhl velvyslance do zad ve chvíli, kdy Karlov na vernisáži dokončoval projev.

Atentát se odehrál den před plánovanou návštěvou tureckého ministra zahraničí Mevlüta Çavu­oglua v Moskvě, kde společně se šéfy diplomacií Ruska a Íránu měl jednat o situaci v Sýrii.

Útok se udál během otevření výstavy fotografií pod názvem Rusko tureckýma očima pořádané v Ankaře ruským velvyslanectvím.

Turecká policie v turecké jihovýchodní provincii Aydin zadržela a vzala do vazby matku a sestru střelce.

Ankarský policista za Aleppo

Útočník na ruského velvyslance v turecké metropoli Ankaře křičel podle očitých svědků po střelbě, že šlo o mstu za severosyrské Aleppo, které se v minulých týdnech stalo terčem drtivých náletů ruského letectva. Přímo v průběhu velvyslancova projevu střelec v kvádru zakřičel „Allah Akbar“ a ze své zbraně nejméně osmkrát vystřelil do publika, napsala agentura AP.

Turecká média uvedla, že zpíval hymnu syrské povstalecké organizace Fronta dobytí Sýrie v arabštině, která se hlásí k Al-Káidě. Před necelým týdnem stovky příznivců této organizace demonstrovaly před ruským konzulátem v Istanbulu, kde slibovaly pomstu za Aleppo.

„Nezapomínejte na Aleppo, nezapomínejte na Sýrii, bůh je veliký,“ zvolal pachatel se zdviženou rukou a ukazováčkem poté, co diplomata na vernisáži výstavy fotografií střelil do zad. Podle jiného svědectví také křičel: „Necháme vás zaplatit za Aleppo“, „Umíráme v Aleppu, vy umíráte tady“ a „Jen smrt mě odsud dostane“.

Na sítích islámských radikálů se začaly šířit oslavné reakce. Podle jiných zdrojů pachatel svým vztyčeným ukazováčkem, když provolával heslo „Bůh je veliký“, dával znamení extremistické organizaci Islámskému státu.

Útočník, který zastřelil ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova,...
Utíkají před střelcem, který zastřelil ruského velvyslance v Turecku Andreje...

Incident snímala televizní kamera, z níž je patrné, že vrah v černém obleku stál před střelbou za velvyslancem a sledoval jeho projev.

Poté v galerii moderního umění pokračovala střelba, dokud nebyl pachatel zasahující policií nakonec zastřelen. Fotografie, kterou zveřejnil deník Hürriyet, ukazuje okamžik incidentu.

Odsouzení násilného činu

Útok na ruského velvyslance v Turecku Andreje Karlova byl pokusem o poškození turecko-ruských vztahů, řekl starosta metropole Ankary Melih Gökçek.

Čin odsoudily Spojené státy, Evropská unie i Sýrie. Vyjádřily solidaritu s jeho rodinou i Ruskem. „Odsuzujeme tento násilný čin, ať už je jeho zdroj jakýkoli. Naše myšlenky a modlitby jsou s (Karlovovou) rodinou,“ sdělil podle agentury AP mluvčí amerického ministerstva zahraničí John Kirby.

Šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová v prohlášení uvedla, že je útokem hluboce šokována, a vyjádřila solidaritu s velvyslancovou rodinou, jeho kolegy i Ruskem.

Damašek atentát označil za zbabělý teroristický útok. „Tento ohavný čin potvrzuje nutnost věnovat veškeré naše úsilí boji proti terorismu a pro tento účel nasadit všechny prostředky,“ uvedla syrská vláda v prohlášení, z nějž citovala agentura AFP.

„Terorismus neprojde. Budeme odhodlaně proti němu bojovat. V našich srdcích navždy zůstane památka na vynikajícího ruského diplomata Andreje Karlova,“ řekla mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová. Atentát považuje Moskva za teroristický čin. „Jsme ve spojení s tureckými oficiálními představiteli, kteří nás ujistili, že bude provedeno pečlivé a zevrubné vyšetřování. Vrazi budou potrestáni,“ řekla Zacharovová.

Mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček v reakci na útok v Ankaře uvedl, že hnusnou teroristickou vraždu musí odsoudit každý slušný člověk.

Útok na ruského velvyslance v Ankaře pokládá česká diplomacie za zvlášť opovrženíhodný, protože posláním diplomacie je odedávna hledání porozumění.

Útok na ruského velvyslance oslabil tureckou liru i ruský rubl

Kurz turecké liry po útoku klesl o 0,5 procenta a po zprávě o velvyslancově smrti měna oslabila až o 0,8 procenta na denní minimum 3,5338 TRY/USD. Ruský rubl rovněž oslabil na denní minimum 62,045 za dolar, později ale oživil a vrátil se na zhruba 61,90 RUB/USD.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz