Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ruský vlak údajně vykolejili nacionalisté

Svět

  19:25
MOSKVA - Ruští vyšetřovatelé mají údajné pachatele pondělního útoku na vlak Něvskij Express. Za atentátem pravděpodobně stojí radikální ruští nacionalisté. Severokavkazskému rozhlasu se zase přihlásil Čečenec, který se přiznal k odpovědnosti za čin.

Útoku na vlak Něvskij Express na trati mezi Moskvou a Petrohradem. foto: ČTK

Muž, který se redakci rozhlasové stanice Svoboda ozval, tvrdil, že patří k čečenské islamistické skupině.

Agentury Interfax oznámila, že vyšetřovatelé sledují několik verzí teroristického útoku na vlak nedaleko Novgorodu, při kterém vlak vykolejil a bylo zraněno šest desítek pasažérů.

Vyšetřování se však prý soustředí především na ruské nacionalistické organizace. K výslechu byl například předveden lídr xenofobního Hnutí proti nelegální migraci (DPNM) Alexandr Bělov a lidé z Novgorodu spojení s tímto hnutím.

Vyšetřovatelé nyní zkoumají rozbitou lokomotivu i vagony soupravy. Experti se snaží určit druh zřejmě podomácku vyrobené výbušniny, kterou pachatelé odpálili na dálku.

Policisté mají podle ruských médií v rukou portréty dvou podezřelých "slovanského vzezření", vytvořené na základě výpovědí svědků z vesnic v okolí místa útoku. Podle některých ruských médií mohli mít pachatelé ve vlaku komplice.
Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat