20. ledna 2015 18:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský voják, podezřelý z vyvraždění arménské rodiny, bude souzen v Arménii

Lidé drží portréty zavražděných během pohřbu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé drží portréty zavražděných během pohřbu. | foto: APČTK

JEREVAN Ruský voják, který podle vyšetřovatelů před týdnem vyvraždil šestičlennou arménskou rodinu, bude souzen v "otevřeném procesu" v Arménii. V úterý to v Jerevanu podle portálu newsru.com prohlásil šéf ruských vyšetřovatelů Alexandr Bastrykin. Případ vyvolal napětí v jinak tradičně přátelských vztazích mezi Ruskem a zakavkazskou zemí.

Rusko sice vojáka vydat odmítá, přislíbilo ale společné vyšetřování a soud na základě mezinárodního práva a rusko-arménské jurisdikční dohody. „Uskutečnění veřejného procesu v Arménské republice demonstruje přání obou stran vést spravedlivý soud,“ prohlásil Bastrykin, kterého Moskva kvůli vyšetřování vražd do Arménie vyslala.

Ruští i arménští vyšetřovatelé se také podle portálu PanARMENIAN.Net dohodli, že vytvoří společný orgán, jehož úkolem bude objasnit okolnosti vražd.

PSALI JSME:

V arménském městě Gjumri, kde podle policie ruský voják vyvraždil rodinu včetně dětí, se takřka každý den po činu konaly masové demonstrace, které žádaly předání podezřelého arménským úřadům. To ale Moskva s odkazem na ruské zákony, který vydání zakazují, odmítá. Kreml nicméně věnuje velké úsilí tomu, aby následky tragického incidentu urovnal. O víkendu se s arménským prezidentem Seržem Sargsjanem telefonicky spojil jeho ruský protějšek Vladimir Putin a slíbil, že pachatel vražd bude exemplárně potrestán.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!