Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ruský armádní web se omluvil za lživý článek o invazi 1968. Podle Zemana ho psal šílenec s vylízaným mozkem

Prezident Miloš Zeman (uprostřed) vystoupil v Moskvě na česko-ruském... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Miloš Zeman (uprostřed) vystoupil v Moskvě na česko-ruském... | foto: ČTK

MOSKVA/PRAHA  Ruská armádní televize Zvezda se omluvila za lživý článek o invazi do Československa v roce 1968. Na facebooku to oznámil mluvčí prezidenta Miloše Zemana, který je právě na státní návštěvě Ruska a proti obsahu článku se ohradil. Zvezda sporný text zveřejnila na svém webu v úterý, ve středu na jejím serveru dostupný nebyl. Zato se tam objevil obsáhlý článek o průběhu Zemanovy návštěvy.

Podle Jiřího Ovčáčka se na velvyslanectví ČR v Moskvě ve středu telefonicky obrátil zástupce ředitele televize a za publikaci článku se hluboce omluvil. Z jeho sdělení vyplývá, že šlo o chybu šéfredaktora, který bude potrestán důtkou. S autorem článku již nebude televize nadále spolupracovat. Článek byl z webu odstraněn.

Materiál, v němž autor chválil sovětskou invazi, vyvolal bouřlivou odmítavou reakci české politické scény. Miloš Zeman autora, jímž je Leonid Maslovskij, označil za „novinářského šílence s vylízaným mozkem“.

Maslovskij v textu mimo jiné tvrdí, že „vstup vojsk do Československa (v roce 1968) nedovolil Západu uskutečnit státní převrat podle technologie ‚sametových‘ revolucí a zachoval na více než 20 let život v míru za souhlasu všech národů Varšavské smlouvy“. Za takový čin by podle Maslovského mělo být Československo Sovětskému svazu vděčné.

Server Zvezda podotkl, že jde jen o osobní názory autora

Server Zvezda v úterý podotkl, že jde o osobní názory autora, které nelze ztotožňovat s názory redakce. Ve středečním vyjádření redakce píše, že web armádní televize slouží jako diskuzní fórum pro vyjádření různých postojů. Zároveň dodává, že názory na události takzvaného pražského jara se různí a některé jeho aspekty stále nejsou jednoznačné. Redakce rovněž ujišťuje, že nadále počítá s upevňováním česko-ruských vztahů.

Maslovskij (61), který údajně vystudoval leteckou školu a historii, působil podle zdrojů dostupných na internetu jako zástupce generálního ředitele jedné z ruských leteckých továren. Publikoval například články s názvem Jak (Velká) říjnová revoluce 1917 zachránila a zachovala Rusko, Zkreslená historická pravda o SSSR nebo Jak zničili SSSR.

Armádní web se ve středu obsáhle věnuje Zemanově návštěvě. V článku se zdůrazňuje zájem české i ruské strany na rozvoji vzájemných styků a podrobně se v něm informuje o průběhu jednání českého hosta s prezidentem Vladimirem Putinem.

Server publikuje názor člena zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu a jednoho z hlavních představitelů vládní strany Jednotné Rusko Sergeje Železňaka, podle něhož Zemanova návštěva „je pro západní rusofoby, kteří sní o izolaci Ruska, dalším důkazem o krachu jejich plánů“.

Cesta české delegace potvrzuje snahu značné části českých politických a podnikatelských kruhů o nezávislost na „chybné politice evropské byrokracie, která evropské národy zavedla do krize a sankční slepé uličky,“ konstatuje v článku ruský poslanec.

Prezidentští kandidáti článek tvrdě kritizují

Podnikatel Michal Horáček řekl, že text musel pobouřit každého Čecha a zejména generaci jeho vrstevníků. Okupaci ze srpna 1968 označil za jeden z klíčových dnů života. Poznamenal, že obyvatelé Česka nikdy nesmí dopustit, aby je někdo ponižoval prohlášením, že pro ně byla okupace dobrem. Dodal, že bylo nezbytné, aby se Zeman proti článku ohradil.

Akademik Jiří Drahoš položil na facebooku řečnickou otázku, kdo po tomto článku zveřejněném "na uvítanou Miloše Zemana v Rusku" ještě nepovažuje režim ruského prezidenta Vladimira Putina za bezpečnostní hrozbu.

Bývalý premiér Mirek Topolánek na twitteru poznamenal, že "Rusové opět nezklamali". Podotkl, že historická paměť Rusů vůči bezpráví a násilí, které způsobili jiným národům, je nulová. Článek označil za brutální překrucování historie.

Návštěvu v Rusku by v pozici prezidenta přerušil bývalý velvyslanec Pavel Fischer. "Nelze stavět vztahy zemí na lhaní o dějinách. A co horší: překrucování se dopustil web řízený armádou," uvedl na twitteru.Zároveň podotkl, že Československo nemá být Sovětskému svazu co vděčné za rok 1968.

Aktivista a lékař Marek Hilšer označil článek za naprostou dezinterpretaci srpnových událostí. Podotkl, že stejně zněla i oficiální obhajoba Sovětského svazu "agresivního útoku na suverénní zemi". "Pokud takto píší média svázaná se současnými ruskými vládními institucemi, jde o další důkaz, že se nic nezměnilo," sdělil.

Podivil se, že článek vyšel v první den návštěvy Zemana v Rusku. "Svědčí pravděpodobně o tom, že mezi současným českým prezidentem a jeho ruským protějškem došlo k většímu sblížení, než se obecně předpokládá. Ať už je zmíněný článek důsledkem předpokladu, že Miloš Zeman takové stanovisko sdílí nebo jde o snahu pomoci mu tímto způsobem v blížících se volbách, není to pro naši zem dobrá zpráva," uvedl. Podobně ve středu reagoval na twitteru i předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka se optal, zda "tuto průhlednou komedii na vylepšení Zemanova obrazu" s Rusy domlouval on nebo byla "z díly FSB", ruské tajné služby.

"Já mám v živé paměti hlaveň samopalu, kterým mi mířil na hlavu ruský voják, když jsem první den okupace projížděl autem kolem Českého Krumlova. Z prohlášení ruského webu jsem v šoku, protože takhle osvobození rozhodně nevypadá," sdělil další z prezidentských kandidátů Vratislav Kulhánek.

Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek řekl, že to, co měl možnost číst, ho uráží. Vrcholní ruští představitelé by se podle něj měli od článku distancovat, aby mohly mít oba státy i nadále korektní vztahy. Dodal, že srpnové události roku 1968 byly okupací a obě strany to musí nazývat pravými jmény. Hynek řekl, že i když chce s Ruskem udržovat obchodní vztahy, v podobné situaci by se jako prezident proti ruskému postoji jasně vymezil.

Hudebník a šéf strany Rozumní Petr Hannig článek označil za vrcholnou nehoráznost. Jaro 1968 označil kvůli kulturnímu rozmachu za jedno z nejlepších období, které zažil, následnou okupaci považuje za zradu spojenců. K článku podotkl, že by "výlev nějakého druhořadého pisálka nesměšoval s oficiální státní návštěvou" českého prezidenta. Ukvapený odchod české delegace by podle něj mohl napáchat nedozírné hospodářské škody.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...