18. března 2011 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Rusové a Číňané skupují sůl a červené víno. Bojí se radiace z Japonska

Lidé v Šanghaji skupují sůl ve velkém.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé v Šanghaji skupují sůl ve velkém. | foto: Reuters

PEKING/MOSKVA Panika kolem havárie jaderné elektrárny v Japonsku se začala šířit i v tisíce kilometrů vzdálených místech. V lékárnách v Číně došly jodové tablety a v ruských supermarketech chybí červené víno a mořské řasy. A někde proti radiaci bojují dokonce vodkou nebo chilli papričkami.

I přes opakované ujišťování odborníků, že míra radiace mimo Japonsko je velmi nízká a v žádném případě neohrožuje lidské zdraví, Číňané ani Rusové úřadům nedůvěřují a raději se zásobují doporučenými surovinami.

V Číně lidé ve velkém skoupili sůl v naději, že obsahuje dostatek jódu, který zabraňuje vstřebávání radiace. "Nemáme na skladě ani špetku soli. Lidé teď nakupují dokonce i náhražky jako sojovou omáčku, i když neobsahuje jód", cituje prodavače v Šanghaji list The Daily Telegraph.  

Nadužívání jódu je škodlivé
Podle Endokrinologického ústavu citovaného ČTK je však ukvapené užívání velkých dávek jódu v situaci, kdy to okolnosti nevyžadují, zdraví škodlivé.

Číňané v panice skupují sůl

V Rusku, kde mají lidé stále v živé paměti havárii v Černobylu, skupují ve velkém červené víno a mořské řasy. Během největší nukleární havárie na světě totiž sovětská vláda doporučovala konzumaci těchto surovin, které zabraňují vstřebávání škodlivých radioaktivních látek. Mořské řasy kvůli vysokému obsahu jódu a červené víno zase kvůli rostlinným polyfenolům, tzv. taninům.

Mezi lidmi se ale šíří i nejrůznější pověry. Například v nejvýchodnějších částech Ruska se rozšířila fáma, že vstřebávání radiace zabraňuje pití vodky. Na Ukrajině a Bulharsku zase lidé jako přírodní ochranu doporučují chilli papričky.

jvJana Vrubelová

Najdete na Lidovky.cz